Türkiye'de Yabancıya Online Konut Satışında Çin Damgası! Çinliler Neden Türkiye'de Emlak Yatırımı Yapıyorlar?

Koronavirüs sürecinin ardından dijitalleşme emlak sektöründe de etkin olmaya başladı. Türkiye'ye gelemeyen yabancılar konut alımı için online satışları etkin olarak kullanmaya başladılar. Online satış platformu olan CuEngine'nin Türkiye CEO'su Adil Yaman son dönemlerde yabancıya konut satışında rekorun Çin'de olduğunu açıkladı.

Türkiye'de Yabancıya Online Konut Satışında Çin Damgası! Çinliler Neden Türkiye'de Emlak Yatırımı Yapıyorlar?

Koronavirüs süreci emlak sektöründe online satışları çok daha önemli bir noktaya taşıdı. Türkiye'ye gelemeyen yabancılar bu platformları kullanarak konut yatırımı yapmaya başladılar. Gayrimenkul satışlarının yapılabildiği platform olan CuEngine'nin Türkiye CEO'su Adil Yaman bir açıklama yaparak, “Yabancı yatırımcılar salgın nedeniyle Türkiye'ye diledikleri gibi gelemiyorlar. Bu nedenle o ülkelerde bulunan ecenteler projeleri yatırımcılara online olarak tanıtıp satış gerçekleştiriyorlar. Ayrıca bu satışlar neticesinde vatandaşlık ve pasaport başvuruları da online olarak yapılabiliyor.” dedi.

YABANCIYA YAPILAN ONLİNE KONUT SATIŞLARI KORONAVİRÜS SÜRECİNDEN OLUMSUZ ETKİLENMEDİ

Koronavirüs sürecinde kısıtlamaların en yoğun şekilde uygulandığı dönemde dahi konut satışı yaptıklarını söyleyen Adil Yaman, “Biz platform olarak koronavirüs sürecinden çok fazla olumsuz etkilenmedik. Yatırımcılar satın alma işlemlerinin tamamını platformumuzdan online olarak gerçekleştirebiliyorlar. Müşteri bir konutu inceleyerek beğenip reverze işlemi yapabiliyor. Satış da online olarak gerçkeleşiyor. Bu sistemde tek eksik taraf tapu devrinde yaşanıyor. Onu da yabancı yatırımcının yaşadığı ülkeden vekalet iletmesiyle çözüyoruz. Bu şekilde yatırımcı Türkiye'ye gelmeden buradan konut satın alabiliyor.” ifadelerini kullandı.

ÇİNLİLER TÜRKİYE PASAPORTU İÇİN KONUT YATIRIMI YAPIYORLAR

Türkiye'de online olarak konut satın alan yabancılarda Çinlilerin büyük bir artışı olduğunu söyleyen Adil Yaman, “Çinliler Türkiye'de konut yatırımı yapmak için adeta sıraya girdiler. Bunun bir sebebi elbette var. Türkiye'den konut satın alarak Türk pasaportuna sahip olduklarında Avrupa ülkelerine ve Amerika Birleşik Devletleri'ne çok daha rahat vize alabiliyorlar. Bu nedenle Çinliler yoğun şekilde Türkiye'den konut satın alıyorlar. Bu şekilde talepler 1-2 yıl devam edecektir.” şeklinde konuştu.

Yabancı yatırımcıların Türkiye'de konut satın alırken şehir merkezlerini tercih ettiğini söyleyen Adil Yaman, “Yabancılar Türkiye'de konut satın alırken ilk baktıkları detay konutun şehir merkezinde yer alıyor olması oluyor. İstanbul'da Beykoz, Maslak, Ümraniye gibi ilçelere son dönemlerde yönelme görüyoruz. Yabancıya konut satışında 1800'den fazla acente ile beraber çalışıyoruz. Türkiye'deki projelerin satışından 100 milyon dolarlık bir ciro elde ettik.” dedi.

Emlak365.com

Yorumlar (0)