Türkiye'de Kıyı Şehirlerinde Konut Fiyatları Yüzde 80 Yükseldi!

Türkiye'de emlak sektöründe köklü değişimler yaşanıyor. Son yıllarda konut talepleri kalabalık şehirlerden sakin ve büyükşehirlere yakın bölgelere kaydı. Kıyı şehirlerinde ise pandeminin de etkisiyle konut fiyatlarında yüzde 80'e varan artışlar meydana geldi.

Türkiye'de emlak sektöründe köklü değişimler yaşanıyor. Son yıllarda konut talepleri kalabalık şehirlerden sakin ve büyükşehirlere yakın bölgelere kaydı. Kıyı şehirlerinde ise pandeminin de etkisiyle konut fiyatlarında yüzde 80'e varan artışlar meydana geldi.

Türkiye’nin konut raporu GABORAS tarafından açıklandı. 2020 yılında son yılların en yüksek konuş satışının gerçekleştiğini ifade eden GABORAS Veri Direktörü Orhan Vatandaş, “Türkiye’de 2017 yılında 1 milyon 409 bin konut satışı gerçekleşmişti. 2019 yılı verilerine baktığımızda ise konut satışlarının milyon 348 bin 729 olduğunu görüyoruz. 2020 yılına gelindiğinde ise 1 milyon 499 bin 316 konut satıldı. 2020 yılında konut satış rakamının artışı yüzde 11,2 oldu.” dedi.

2020 KONUT SATIŞ RAPORU!

2020 yılında en fazla konut satışının devlet tarafından düşük maliyetli konut kredilerinin devreye sokulduğu Haziran-Temmuz ve Ağustos döneminde gerçekleştiğini söyleyen Orhan Vatandaş, “Eylül ayı itibariyle konut satışlarında bir gerileme meydana geldi. Bunda ekonomik göstergelerin etkisi de oldu. Ancak daha sonra bir toparlanmanın takip edildiği görüldü.” ifadelerini kullandı.

KIYI KESİMLERDE KONUT FİYATLARI YÜZDE 80 ARTTI!

GABORAS verilerini paylaşan Orhan Vatandaş, “2017 yılından bu yana konut fiyatlarında İstanbul, Muğla, Balıkesir, Bursa, Çanakkaleve Antalya gibi şehirlerde benzer hareketler görüyoruz. Özellikle Antalya, Muğla, İzmir ve Bursa’da konut fiyatlarında yüzde 60 ile yüzde 80 arasında bir artış var. Pandeminin etkisi ile insanlar kalabalık şehirlerden doğa ile iç içe olabilecekleri sakin bölgelere doğru konut tercihlerinde değişiklik yaptılar. Fiyat artışlarının en yüksek olduğu bölgelere baktığımızda ise kıyı ve kırsal kesimlerin yoğunluğunu görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

YABANCILARA KONUT ALIMINDA AVANTAJLAR!

Yabancıya konut satışına da değinen Orhan Vatandaş, “Türkiye’de konut satın almak yabancılar için farklı avantajları da beraberinde getiriyor. Satışlarda etkili olan iki ana neden var. Birincisi yabancılara verilen vatandaş hakkı, ikincisi ise kur dalgalanmalarıdır. Yabancılar Türk lirası karşısında değeri artan paraları ile Türkiye’de daha uygun fiyatlarla konut satın alabiliyorlar. Bundan dolayı 2020 yılında 40.812 adet konut yabancılara satıldı.” şeklinde konuştu.

KONUT İMARLI ARSA FİYATLARINDA PANDEMİ ETKİSİ!

Konut imarlı arsalara dair de konuşan Orhan Vatandaş, “Pandemi döneminde metropollerden kaçarak İzmir, Muğla, Antalya, Çanakkale, Balıkesir gibi bölgelerden imarlı veya imarsız arsa, bağ, bahçe almak için insanların yoğun talebi oldu. İzmir’de pandemi döneminde konut imarlı arsaların fiyatları yüzde 32 oranında artış gösterdi. Bu oranın Muğla’da yüzde 20, Antalya’da yüzde 30, Çanakkale’de yüzde5 olduğunu görüyoruz.” açıklamasını yaptı.

Emlak365.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir