Türkiye'de Konut Satın Alan Yabancılar Ev Eşyaları İçin Para Yağdırdılar!

Türkiye'de konut alan yabancıların konut alımı sonrasında evlerin dizayn edilmesi için ciddi bir tutarı gözden çıkarttıkları belirlendi. Navita İnternational Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Akbal bir açıklama yaparak 2020'de konut alan yabancıların eşya için 4,3 Milyar TL harcama yaptıklarını söyledi.

Türkiye'de Konut Satın Alan Yabancılar Ev Eşyaları İçin Para Yağdırdılar!
Türkiye'de 2020 yılında konut alan yabancılar hakkında bir araştırma yapıldı. Buna göre konut satın alan yabancıların yüzde 70'i bu konutlarda yaşamaya başladılar. Ayrıca bu konutlara alınan eşyalar için ise 4,3 milyar TL'lik de harcama yaptılar.

TÜRKİYE'DE 180 ÜLKEDEN İNSANLAR KONUT SATIN ALDILAR

Türkiye'nin yabancıya konut satışında önemli bir aşama kaydettiğini söyleyen Nevita İnternational Yönetim kurulu başkanı Faruk Akbal, “2020 yılında 40.81 adet konut yabancılara satıldı. 2019'a göre koronavirüs kriziyle beraber en hafif hasar gören ülke Türkiye oldu. Yabancıya konut satışında Türkiye her geçen yıl çıtayı biraz daha yükseltiyor. Yabancıya konut satışında İstanbul ise bir merkez haline geldi. Türkiye'de 180 ülkeden insanlar konut alımı yaptılar.” dedi.

YABANCILAR EV EŞYASI İÇİN ORTALAMA 150 BİN TL ÖDEME YAPTILAR

Yabancıların konut satışı ile Türkiye'ye çok ciddi ödemeler yaptıklarını söyleyen Faruk Akbal, “Yabancılar 2020 yılında satın aldıkları konutlar için ortalama 151 bin dolar ödeme yaptılar. Toplam tutar ise 6,2 milyon doları buldu. Ancak yabancılar yalnızca konutlar için para ödemediler. O konutlarda yaşamaya başlamak için eşya alımında da ciddi bir girdi sağladılar. Türkiye'de konut satın alan yabancılar iç dizayn, beyaz eşya, mobilya, küçük ev aletleri, diğer ev eşyaları olmak üzere ortalama 150 bin TL harcadılar.2020 yılında konut alan yabancıların 28,6 bininin aldığı evlerde oturduklarını düşünüyoruz. Bu yabancı yatırımcılar ev eşyaları için geçtiğimiz yıl 4,3 milyar TL harcadılar.” ifadelerini kullandı.

KONUT ALAN YABANCILARIN HARCAMA TUTARLARI 2 MİLYAR TL'Yİ GEÇTİ

Yabancıya konut satışının çok kapsamlı faydalarının olduğunu söyleyen Faruk Akbal, “Konut alan yabancılar ülkemizde yılda 2,5 ay kalıyorlar. Bu süre içerisinde ev eşyaları dışında yaşam, seyahat, yemek, alışveriş, sosyal faaliyet gibi kalemler için de önemli bir ödeme yapıyorlar. Bunların da 2 Milyar TL civarında olduğunu düşünüyoruz. Türkiye'de turist başına düşen gelir ortalama 700 dolarken yabancıların konut satışı ile çok yüksek miktarda harcama yaptıkları görülüyor. Bu nedenle sektörler arasında iş birliği yapılarak yabancıya konut satışında adımlar atılmalıdır.” şeklinde konuştu.
Yorumlar (0)