Türkiye’nin Yeni Alternatif Yaşam Alanı Mobil Ev Tiny House’lar Yaygınlaşıyor!

Türkiye'de konut fiyatlarındaki yükselişler ve emlak sektöründe insanların bütçelerini ve imkanlarını zorlayan gelişmeler nedeniyle “mobil ev” denilen tiny house'lara büyük bir ilgi gösterilmeye başlandı. Genelde 8 metrekare olan bu evler oteller ve gayrimenkul şirketleri tarafından da değerlendirmeye alındı.

Türkiye'nin Yeni Alternatif Yaşam Alanı Mobil Ev Tiny House'lar Yaygınlaşıyor
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de oldukça büyük etkileri olan 1999 depreminin ardından alternatif ev imkanları büyük ilgi görmeye başlamıştı. Bunlardan birisi de çelik evlerdi. Bu evlere son zamanlarda yeni bir model daha eklendi. Minimal yaşam imkanı sunan mobil ev ismi verilen tiny house’lar Türkiye’de ciddi bir taleple karşılaşmaya başladı. Bu yakın ilgi üzerine ise bunu fırsata çevirmek isteyen Adalı AŞ de Tiny House Adalı markası ile üretime başladı. 1985 yılından beri Tekirdağ’da çelik yapı sektöründe faaliyet gösteren Adalı AŞ hafifçelik yapıları mobil eve dönüştürdü.

4 KİŞİ KONAKLAYABİLİYOR

Tiny House satın almak isteyen müşteriler için şirket tarafından çeşitli çözüm imkanları da sunuluyor. Belgelendirme, ruhsat ve plaka süreçleri karavanlarla aynı olan Tiny House’lar konfor açısından karavanlardan ayrılıyorlar. Genellikle imara açık olmayan alanlarda alternatif yaşam alanı imkanı sunan Tiny House’lar 8 metrekare ve 3,5 ton ağırlığında oluyor. Böyle bir Tiny House’da 4 kişi rahat bir şekilde konaklayabiliyor.

ALTERNATİF YAŞAM ALANI TİNY HOUSE

Tiny House Adalı hakkında bilgi veren şirket yetkilisi Ali Rıza Adalı, “Koronavirüs salgını nedeniyle insanların farklı bir yaşam tarzı arayışlarına bir alternatif sunmak istedik. Dünyadaki uygulamaları araştırdığımızda karşımıza Tiny House modeli çıktı. Bu mobil küçük evleri üretip Türkiye’de yaygınlaştırmak istedik. Biz şirket olarak bu üretimi yapabilmek için tüm altyapıya sahiptik. Herhangi bir bekleme yapmadan projelendirip üretime başladık. Ürünlerimiz ilgi görünce tasarımdan diğer detaylara kadar çok gelişmiş Tiny House’lar ortaya çıkardık. Şu anda seri üretim yapabiliyoruz. Bunu geliştirip bir tiny house tesisi kurmak istiyoruz. İnsanlar bu tesise gelerek mobil evlerini park edip yaşayabilecekler. Tıpkı bir marina sistemi gibi olacak.” dedi.

Tiny House’ların karavanlarla karıştırılmaması gerektiğini söyleyen Ali Rıza Adalı, “Mantık karavan gibi diyebiliriz. Ruhsatı olan ve yürüyebilen bir mobil ev. İmarsız arsalar için de çözüm olabiliyor. Bir tarlanız var ama oranın imarı yok diyelim. O alana bunu park ederek yaşayabiliyorsunuz. Oteller için de bir alternatif oldu. Bungalov yerine tiny house kullanmaya başlandı.” ifadelerini kullandı.

NEF’TEN TİNY HOUSE ATAĞI

Türkiye’de gayrimenkul sektörünün dev şirketlerinden olan NEEF’in de tiny house için harekete geçtiği bildirildi. Nef City 82 markası ile Hirfanlı’daki projede 7500 tiny house kullanılması planlanıyor. NEF İcra Kurulu Üyesi Selçuk Çelik bir açıklama yaparak, “NEF Arsa’nın ilk arsa projesi Nef City 82 Hirfanlı Gölü’ne 1 km cephesi olan ve 2,5 milyon metrekarelik bir büyüklüğe sahip. Burada yatırımcılar arsa yatırımının yanında tiny house da satın alabiliyorlar. Tiny house satış fiyatlarımız 100 Bin TL’den başlıyor. Proje tamamlandığında alana 7500 tiny house yerleştirildiği görülecektir.” şeklinde konuştu.

Emlak365.com

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir