Ulaştırma Bakanı: Kanal İstanbul'da İmar Çalışmaları Tamamlandı Çok Yakın Zamanda Başlayacak

Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, Kanal İstanbul Projesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Karaismailoğlu konuşmasında Kanal İstanbul için tamamlanan ve devam eden çalışmalara değinerek sürecin kısa zamanda başlayacağını bildirdi.

Ulaştırma Bakanı: Kanal İstanbul'da İmar Çalışmaları Tamamlandı Çok Yakın Zamanda Başlayacak
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kanal İstanbul projesi hakkında konuştu. Bakan Adil Karaismailoğlu projenin hazırlık çalışmalarına değinerek projenin çok yakın zamanda başlayacağını ifade etti.

BAKAN KARAİSMAİLOĞLU'NDAN KANAL İSTANBUL AÇIKLAMASI

Gündemin önemli başlıklarından olan Kanal İstanbul Projesi hakkında konuşan Bakan Adil Karaismailoğlu, konuşmasının başında İstanbul Boğazına dair açıklamalarda bulundu.

İstanbul Boğazı'nın keskin dönüşleri, dip akıntıları ve yoğun trafiği olduğunu ifade eden Bakan Karaismailoğlu bu su yolunun yöneltimesinin zor olduğunu ifade etti. Bu kapsamda bölgede bekleme sürecinin şuan da 14 saat olduğunu, bu rakamın önümüzdeki yıllarda ise 36 ile 48 saat seviyesine kadar çıkacağını ifade etti. Bu durumun küresel ticareti olumsuz etkileyeceğini vurgulayan Ulaştırma Bakanı Kanal İstanbul projesinin sağlayacağı avantajlar hakkına konuştu.

"Kanal İstanbul ise gemi geçişi için ideal bir su yolu olarak projelendirilmiştir. Etkin bir lojistik yönetimi ile bekleme olmaksızın, gemiyi kumanda eden otonom kılavuz kaptan desteğiyle, akıllı seyrüsefer sistemleri kapsamında gemilerin yüzde 100 güvenli geçişi sağlanacaktır.

ÇOK YAKIN ZAMANDA BAŞLAYACAK

Kanal İstanbul Projesi'nin ne aşamada olduğu hakkında da konuşan Bakan Karaismailoğlu yürütlen çalışmaların ne aşamada olduğuna dair bilgi verdi.

Çalışmaların devam ettiğini vurgulayan projenin geleceğine dair Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu "Bu proje Türkiye’nin vizyon projesidir. Dünyanın en büyük projelerinden biridir. Kanal İstanbul’un proje çalışmaları, imar planları tamamlanmıştır ve ihale hazırlıkları devam etmektedir. Çok yakın bir zamanda bu projeye başlayacak ve kısa sürede tamamlayacak güçte ve kararlılıktayız." ifadelerini kullandı.
Yorumlar (0)