Ünlendi Barajı Tarıma Can Suyu Olacak

Iğdır’da yapımı devam eden Ünlendi Barajı, Iğdır'ın 60 yıllık içme ve sulama suyu hayalini gerçekleştirecek.
Ünlendi Barajı Tarıma Can Suyu Olacak

Iğdır’da yapımı devam eden Ünlendi Barajı, Iğdır'ın 60 yıllık içme ve sulama suyu hayalini gerçekleştirecek.

Doğu Anadolu'nun en önemli baraj projeleri artasında yer alan Ünlendi Barajının büyük bir kısmı tamamlandı. Iğdır'ın 60 yıllık içme ve sulama suyu hayali Ünlendi Barajı ile gerçekleştirilecek.

Ünlendi Barajı Iğdır'a Çözüm Olacak

Ağrı Dağının eteğinde yer alan Iğdır'ın su sorununun çözüme ulaşabilmesi için hayata geçirilen Ünlendi Barajının yapımı devam ediyor. Kaynak sularında yoğun miktarda arsenik bulunması nedeni ile Ağrı Dağı eteğinde yer alan Iğdır'ın sularının içilmediği, sulama sularının da tarıma yetmediği belirtildi.

Kentin sulama sorununu yapımı devam eden Ünlendi Barajının çözüm olacağı düşünülüyor.

Bölgenin en önemli baraj projelerinden biri olan Ünlendi Barajı, 35 milyon liraya mal edildi ve 100 milyon metreküp su kapasitesine sahip olacak barajın büyük bölümü tamamlandı.

Tarıma Can Suyu Olacak

Çalışmalarının hızlı bir şekilde devam ettiği barajın yapımı ile bölgenin adeta tarım başkenti olan Iğdır'da, kentin 60 yıllık rüyası olan içme suyu ve sulama suyu sorununun ortadan kaldırılacağı hedefleniyor.

Ünlendi Barajının tamamlanmasıyla, suyunun yüzde 25'i içme suyu, yüzde 75'i ise sulama suyu olarak kullanılacak. Barajın tamamlanmasıyla hem vatandaşın temiz içme suyunu karşılamış olacak hem de tarım alanları için can suyu olacak.

60 Yıllık Hayal Gerçek Olacak

Sahip olduğu iklim ve toprak yapısı nedeniyle birçok sebze, meyve, hububat ve tahılın yetiştirilebildiği Iğdır'daki yaklaşık 100 bin dönüm tarım arazisi Ünlendi Barajı ile sulanabilecek.

Iğdır Valisi Enver Ünlü, yapımı devam eden projenin Iğdır'ın 50-60 yıllık hayali olduğunu ifade etti. Önümüzdeki sene su tatmaya başlamasının planlandığını belirten Enver Ünlü; “İnşallah önümüzdeki yıl bu baraj su tutmaya başlayacak, ondan sonraki yıl da bu suyu kullanmaya başlayacağız.

Önümüzdeki yıl su tutmaya başlayacak baraj sayesinde köylerimiz, üç ilçemiz ve Iğdır il merkezimiz, arıtılmış, memba suyu kalitesinde bir içme suyuna kavuşacak. Bu suyun yüzde 25'i içme suyu, yüzde 75'i sulamada kullanılacak” açıklamasını yaptı.

İsraf Edilmeden Kullanılacak

Iğdır Valisi Enver Ünlü, suların kurulacak kapalı sistem ve basınçlı borularla israf edilmeden ve buharlaşmadan kullanılacağını vurguladı.

Projenin biran önce hayata geçmesi için çalıştıklarını belirten Enver Ünlü; "Bir an önce bu projenin hayata geçmesi için bizler valilik olarak elimizden ne geliyorsa, milletvekilimizle Ankara'da bakanlıklar düzeyinde gereken görüşmeleri birlikte yapacağız.

Barajdan gelen su kaynak suyunun yerini tutar mı diye bir tereddüt var, barajdan gelen su kaynak suyundan daha temiz olur. Çünkü devletimiz çok modern bir arıtma tesisi yapıyor, memba suyu kalitesinde bir suyu Iğdır'a vermiş olacağız” açıklamasını yaptı.