Ünlü Ekonomist Açıkladı: 2023 Yılında Konut Fiyatları Ne Olur, Seçimlerden Sonra Evlerin Fiyatı Düşer Mi, Yükselir Mi?

Konut yatırımı yapmak ya da elindeki evini satmak isteyen kişiler konut fiyatları hakkında araştırmalara çevrilirken seçimlerin konut fiyatlarına etkisi de araştırılıyordu.

Ünlü Ekonomist Açıkladı: 2023 Yılında Konut Fiyatları Ne Olur?

Pandemi döneminde yükselişe geçen konut fiyatları tüm dünyayı etkisi altına alan barınma krizi ile rekor seviyelere ulaşmıştı. Konut fiyatları büyük bir hızla yükselirken tüm dünyada ev fiyatlarının en çok yükseldiği ülkelerin başında Türkiye yer almış ve zam rekoru kırılmıştı.

Ev fiyatlarının zirveye ulaşması ile beraber konut fiyatlarına indirim ve düşüş beklentisi oluşurken konu hakkında gözler 2023 seçimlerine çevrilmişti. 2023 yılı konut fiyatları tahminleri yakından takip edilirken konu hakkında bir değerlendirmede ünlü emlak uzmanı Mustafa Elgun tarafından yapıldı. 2023'te ev fiyatları ne olur, seçimlerden sonra konut fiyatları düşer mi, yükselir mi?

2023'TE EV FİYATLARI NE OLUR, KONUT FİYATLARI DÜŞER Mİ, YÜKSELİR Mİ?

Konut fiyatları hakkında 2023 beklentilerini açıklayan Elgun "Tüm dünya büyük krizlerle uğraşıyor. İnsanın en temel ihtiyaçlarından biri barınma. İnsanlar var olduğu sürece barınmaya ihtiyaç duyacaklar. Sokakta yatamazsınız. Karavanda ve çadırda yaşarsınız ama bunun da belirli bir maliyeti var. Geçmiş dönemde yapılan 5 seçimi ele alarak önümüzdeki seçimi değerlendireceğim.

2023 ev fiyatları beklentisi

Mevcut hükümet 20 senedir iktidarda yer alıyor. 2011 döneminde yapılan genel seçimde 419 bin adet konut satışı yapılıyor. 2015 senesinde hem genel hem yerel seçim yapılıyor. Bu dönemde 1 milyon 289 bin konut satışı gerçekleşmiş. Düşüş var mı yok. 2018 yılında iki seçim daha yapılıyor. Cumhurbaşkanlığı seçimi de var. 2018 senesinde de iki seçimin ardından 1 milyon 375 bin konut satışı yapılmış. Seçim döneminde yine konut satışı düşmemiş. 2023'te ev fiyatları düşer mi sorusuna şu şekilde yanıt vereyim bu seviyede bir kriz hiç yaşanmamıştı.

KONUT FİYATLARI SEÇİM ETKİSİ, SEÇİMLER EV FİYATLARINI NASIL ETKİLER?

Gündemde olan çok sayıda kriz senaryosu var. Farklı senaryolar ile seçim iddiaları konuşuluyor. Konut fiyatlarının ben gerileyeceğini düşünmüyorum, konut satış rakamlarının da azalacağını öngörmüyorum. Paranın birim değeri düştükçe elinde parası olan konut yatırımı yapıyor, imkanı olan ev almaya yöneliyor.

İnşaat sektöründe de ciddi bir maliyet krizi yaşanıyor. Maliyetlerde yaşanan yükseliş fiyatlarını yukarıya itiyor" diyerek 2023 yılında ve seçimlerden sonra da konut fiyatlarında düşüş beklentisi içerisinde olmadığını söyledi.

NOT: Burada yer alan bilgiler haberde ismi yazılı olan kişilerin açıklamalarından derlenmiş olup, emlak365.com tarafından yatırım tavsiyesi verilmemiştir. Bu haber yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilemez.