Ünlü ekonomist kiracılara kötü haberi verdi: Mayıs ayında kira artış oranı...

Ünlü ekonomist kiracılara kötü haberi verdi: Mayıs ayında kira artış oranı...
Enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla mayıs ayı kira artış oranı da belli oldu. Ünlü ekonomist Hatice Kolçak, 'kara haber' diyerek kira artış oranının geleceği noktayı açıkladı.

Geçtiğimiz günlerde TÜİK tarafından Nisan ayı enflasyon rakamları açıklandı. Enflasyon oranı yüzde 70'e dayanırken Mayıs ayı kira artış oranı ise yüzde 34.46 oldu. Kira artış oranları, enflasyon rakamlarına bağlı olarak her ay değiştiği için sözleşmesini yenileyecek vatandaşları kötü günler bekliyor.

Kira artış oranı o rakamları görecek!

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından Nisan ayı enflasyon oranı 5 Mayıs tarihinde açıklandı. Buna göre mayıs ayında kiralara yapılacak zam oranı da netlik kazanmış oldu. Nisan ayının enflasyonu yüzde 69,97 çıkarken, kiralara yapılacak zam ise yüzde 34.46 oldu.

Enflasyon oranına ilişkin açıklamalarda bulunan ekonomist Hatice Kolçak, kira artış oranına değinerek kiracılara üzücü bir haber verdi.

Kolçak'ın açıklamasında, enflasyonda yeni zirveler görüleceği ve bu artışın en çok kiracıları etkileyeceği belirtildi. Kira artış oranlarının her ay arttığına ve eski kiracıların şu an daha az kira ödediğinin altını çizen Kolçak, kira artış oranının yüzde 45-50'lere hatta çok yakında yüzde 60'lara kadar gidebileceğini söyledi.

'' Şimdiden kötü haberi vereyim ''

Ekonomist Hatice Kolçak, kira artış oranlarının önümüzdeki aylarda yüzde 60'a kadar yükseleceğini söyleyerek, çoğu insanın bu nedenle kirasını ödeyemeyeceğini ve bu sorunun günden güne büyüyeceğini ifade etti.

Vatandaşların yüksek rakamlar nedeniyle kirasını ödeyemeyeceğini ve bu durumun mahkemelik olayları zirveye taşıyacağını öngördüğünü belirterek, bundan mal sahiplerinin de olumsuz etkileneceğini aktardı.

Kolçak, yüksek enflasyon rakamları nedeniyle kira fiyatlarının bu hale geldiğini vurgulayarak, yaşananlar için ' Kara haber ' ifadesini kullandı.

Emlak365.com