Uzmanı Açıkladı: Apartmanda Kullanılmayan Daire ve Boş Olan Eve Aidat Ödenir Mi?

Koronavirüs salgını nedeni ile yaşanan dalgalanma gayrimenkul sektörünü de etkilerden özellikle de uzaktan eğitim ve evden çalışma sistemine geçiş yapılması ile çok sayıda apartman dairesi ve ofis boş kaldı. Apartmanda boş olan daire aidat öder mi, boş eve aidat verilir mi?

Uzmanı Açıkladı: Apartmanda Kullanılmayan Daire ve Boş Olan Eve Aidat Ödenir Mi?
Pandemi ile beraber hayatımıza pek çok yenilik girerken yaşanan değişimler konut ve ofis sektörünü de olumsuz etkiledi. Özellikle de uzaktan eğitime ve evden çalışma sistemine geçiş ile beraber yaşanan değişimler ofislerin ve öğrenci evlerinin boşalmasına neden oldu.

BOŞALAN EVLER VE OFİSLER İÇİN AİDAT TARTIŞMASI BAŞLADI! 

Yaşanan süreçte özellikle de uzaktan eğitime geçiş yapılması sonrasında pek çok şehirde öğrenci evleri boşaltıldı. Bazı öğrenciler evlerini boşaltırken bazı öğrenciler ise pandemi bitecek umudu ile evlerini elde tutmaya devam etti. Boşalan daireler nedeni ile aidat tartışmaları da yaşanmaya başlandı.

Yine evden çalışma sistemine geçilmesi ile beraber ofislerin boşaltılması ile beraber plazalarda da benzer sorunlar yaşandı. Süreçte aidat borçları birikmeye başlarken ekonomik olarak ayakta kalmaya kişiler "boş eve aidat ödenir mi?" sorusuna yanıt aramaya başladı.

Konu hakkında yapılan değerlendirmelerde ne yazık ki evi boşta kalan işyeri ve konut sahiplerine kötü haber geldi. Aidat borcunun malik olunması yani taşınmazın satın alınması ile beraber başlandığı belirtilirken evin boş ya da dolu olmasının aidat üzerinde bir etkisi olmadığı dile getirildi.

Yine sitelerde pandemi nedeni ile getirilen kısıtlamalar nedeni ile kullanılamayan sosyal olanakların da aidat üzerinde etkisi olmadığı belirtilirken düzenli olarak aidat ödemesine devam edilmesi gerektiği belirtildi.

AİDAT BORCU ÖDENMEZSE NE OLUR?

Apartman aidatı borcu ödenmediği takdirde aylık yüzde 5 oranında gecikme faizi ödenirken, biriken toplam borç nedeni ile icra takibi başlatılabiliyor.
Yorumlar (0)