Vatandaş Ahlı Maldan Uzak Duruyor! GABORAS İle İcradan / Bankadan Satılık Konut Fiyatlarını Düşürerek Haraç Mezat Satışlar Sona Erebilir

Bankalardan satılık konut ilanları rekor seviyeye ulaşırken konu hakkında GABORAS'tan çok önemli bir tavsiye açıklaması yaptı. Bankaların konut stokunun 25 bine ulaştığı belirtilirken piyasanın çok altına ucuz satış yapılarak borçlu olan kişilerin daha da mağdur edildiği belirtilerek yeni bir öneride bulunuldu. Detaylar haberimizde...

Vatandaş Ahlı Maldan Uzak Duruyor! GABORAS İle İcradan / Bankadan Satılık Konut Fiyatlarını Düşürerek Haraç Mezat Satışlar Sona Erebilir

Ekonomik kriz ve pandemi etkisi ile bankalara kredi borcu olan kişilerin yaşadıkları ödeme sorunları bankaların konut stoku rakamlarını da şişirdi. 

BANKALARDAN SATILIK 25 BİN KONUT İCRADAN VE İHALE YÖNTEMİ İLE SATIŞA SUNULDU! 

Konu hakkında açıklamada bulunan Gayrimenkul Borsası AŞ (GABORAS) Üst Yöneticisi (CEO) Kurtuluş Altun bugün tahmini olarak bankaların satılık konut stoklarının 25 bin rakamına ulaştığını belirterek bu konutlar için yaşanan en büyük sıkıntının gerçek değerlerinin çok daha altına ucuz fiyatlarla satılması olduğunu söyledi. 

Altun yapmış olduğu açıklamasında 25 banka tarafnıdan sadece kendi internet siteleri üzerinden 11 bin 913 konutun satışa sunulduğunu belirterek diğer internet siteleri üzerinden verilen satış ilanlarının da hesaplamaya katılması ile bu rakamın 25 bsine ulaştığını belirterek bu gayrimenkullerin büyük bir bölümünün gerçek değerlerinin çok altında fiyatlara satıldığını söyledi. 

2020 YILINDA İCRA TAKİP DOSYASI PATLAMASI YAŞANABİLİR! 

Ekonomik dalgalanma ile geçen sene 40 milyonu aşan icra takip dosyası sayısının 2020 yılında 40 milyon sınırını aşmasından endişe duyduğunu belirten Altun, "Kadim kültürümüzün 'ahlı maldan' uzak durmayı öne çıkarması çok köklü, piyasa yapıcı bir özellik. Toplumumuzun bu tavrı sürdürmesi, değerlerin haraç mezat satışını baskılar ve aşırı değer kayıplarına engel olur. Bankalara borçlu lehine indirimli uzlaşılı tasfiye yetkisi verilmelidir. GABORAS uzlaşıda teknolojisiyle milyonlarca teminata yardımcı olabilecek düzeydedir" diyerek çözüm önerisi sundu. 

Bankaların faiz indirimi yapması ve icralık gayrimenkulleri değerinde satarak borçlu olan kişilerin bir de mallarını kelepir fiyatlarla satarak daha fazla mağdur edilmemeleri açısından büyük önem taşıdığını belirten Altun teknolojik her yatırıma hazır olduklarını ve bu noktada en büyük önceliklerinin helalleşmek ve hakkaniyet olduğunu söyledi. 

Emlak365.com