Vatandaşa 10 Bin, Emlakçıya 25 Bin TL Ceza Verilecek!

Vatandaşa 10 Bin, Emlakçıya 25 Bin TL Ceza Verilecek!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Günümüzde evini satmak ya da kiralamak isteyenler evlerinin camlarına kiralık ya da satılık ilanlarını yaptırarak müşterilerin gelmesini bekliyor. 5 Aralık 2019’dan sonra bu ilanları camlarına yapıştıranlara yüksek miktarda bir ceza geliyor.

İnsanlar evlerini kiralamak ya da satmak için çeşitli yollar izliyor. Kimileri evlerini kendileri kiralamak ya da satmak isterken kimileri de anlaştığı bir emlakçı vasıtasıyla evini kiraya ya da satılığa çıkarıyor. Kimileri de yakın akrabasına evinin kiralanması ya da satılması işini veriyor. Son zamanlarda herkesin emlakçı sıfatıyla ev satıp kiralaması hakkında yetkililer harekete geçti.

EMLAKÇILAR CEZA ÖDEMEK ZORUNDA OLACAK

Vatandaşlar bundan sonra evlerini kiralamak istedikleri takdirde yetki belgesi bulunan bir emlakçı ile anlaşarak evini kiralayabilecek. Bundan önce kendileri istedikleri emlakçı ile anlaşan ev sahipleri bundan sonra yetki belgesi bulunmayan emlakçı ile anlaştıkları takdirde ceza ödemek zorunda kalacak.

VATANDAŞA 10 BİN EMLAKÇIYA 25 BİN CEZA

Vatandaşlar sadece kendi tapulu taşınmazına satılık veya kiralık yazabilir. 1’inci derecedeki yakının bile taşınmazını satmak için yazı asanlara 10 bin TL para cezası verilecek. Mesleki yeterlilik belgesi olmadan emlakçılık yapanlara ise 25 bin TL ceza kesilecek.

YETKİSİZ EMLAKÇILAR İŞ YAPAMAYACAK

Yeni sistem hem ev sahiplerinin emlak dolandırıcılarından korurken hem de kiracıları koruma altına almış oluyor. Ev sahipleri ve kiracılar arasında köprü görevi gören emlakçılar 5 Aralık 2019 tarihinden itibaren ellerinde yetki belgesi olmadığı takdirde emlak sektöründe iş yapamayacak. İlerleyen süreçte lisans bölümlerini bitirmeyen kimseler de emlak sektöründe çalışamayacak. Şu anki düzenlemede ilkokul mezunu kişilerin emlakçılık yapmasından dolayı doğan sorunlar böylelikle çözülmüş olacak.

İnstagram Hesabımız için TIKLAYIN

Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ

EMLAKÇIDAN ÇIKAN SORUNLAR ORTADAN KALDIRILACAK

Lisans mezunu emlakçılar vatandaşların sıkıntılarıyla yakından ilgilenerek en iyi şekilde vatandaşların taleplerine göre ev kiralama ve alım-satım işlerini gerçekleştirecek. Bundan dolayı da ev sahipleri ve kiracılar gönülleri rahat bir şekilde evlerinde huzurla yaşayacak. Emlakçıdan kaynaklanan sorun uzmanlaşma hamlesiyle ortadan kaldırılmış olacak.

SON TARİH 5 ARALIK

5 Haziran 2018 de yayınlanan ‘Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği’nin geçiş süresi 5 aralık 2019’da bitecek. Sektörden gelen taleplere göre eksiklikler sürekli olarak bakanlık tarafından not alınıp, değişiklikler yapılacak. 5 Haziran 2018’e kadar Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi alanlar haricinde emlakçı olmak isteyen veya dükkan açmak isteyen kişiler ilerleyen süreçte ilk aşamada emlakçılık bölümünden en az yüksekokul mezunu olması gerekecek. İkinci aşamada ise 2 yıllık yüksek okulun ötesinde emlakçılık bölümünden 4 yıllık mezuniyet şartı getirilecek.

 Emlak365.com

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 Yorum

 1. Emlakçı ya komisyon ödemek zorunda mıyım. Nasıl bir kanundur bu resmen bizi emlakçılara soyduracaklar. Ev sahibinin ne yapacağına niye karisiyorsunuz ister verir emlakçı ya ister vermez. .

 2. 2 sene önce

  illa vatandaşı emlakcıya soyduracaklar…

 3. 2 sene önce

  Elimde olsa bütün emlakcıları kapatırım piyasayı yükselten ler emlakcılar…

 4. 2 sene önce

  her şey ülkede düzgün kanuna göre işliyoda bi bu kaldı.emlakciya niye komisyon veriyim ki iyice abarttılar.

 5. 2 sene önce

  Emlakçıya komisyon vermek istemeyen evini kendi satabilir ya da kiralayabilir burda bir zorlama yok zaten.Haberi okumaktan aciz insanlar yorum yapıp, emlakçiya niye komisyon vereyim ki diye yaygarayi kopartmiş, tekrar söylüyorum hizmet alırsan karşılığını odersin,istemiyorsan kendin satabilirsin zorunlu değil güzel kardeşim

 6. 2 sene önce

  Arkadaşlar birincisi emlakcilar piyasayi asla yükseltmez aksine mal sabibinin yüksek fiyatini aşaği indirir ki mal satılsın.
  2.cisi mahkemede davayı kendinizde açabilirsiniz neden avukat tutuyorsunuz çünkü kolay gibi gözüken iş aslında zor ve siz bilmiyorsunuz onun gibi emlakciliği kuçumsemeyin.mal sahibi için emlakçi bedavadan ona çalışan evini kiraya verip koruyan kollayan adamdır.Kiracı içinse sözleşmeleri sıkı yapar ve mal sahibi oğlum geldi çik veya bu sene 200 lira zam yaptım demesinin önüne geçen meslek kuruluşudur
  Mutlaka yetkili emlakcilar piyasada olmalı meslegi bozan emlakcilar kapatılmalıdır.bu süreç yaklaşık 10 yılı alabilir

 7. Bayram öncesi müjdeli haberi bekliyoruz 1.88 den çektim Halkbank tan kredi yapılandırma yapcaz dediler

 8. Çok yerinde bir uygulama. Sonuçta tapu sahibi evini, işyerinin satabiliyor yada kiraya verebiliyor. Aradan komisyoncuyu kaldırıyor ya da yetki belgeli dürüst emlakcıdan ev alıyorsun. Ortalıkta o kadar dolandırıcı varken yerinde bir karar olmuş.

 9. 2 sene önce

  Sahibinden sitesine ne olacak oradakilerede ceza verilecekmi