Web Tapu Uygulamasıyla Tapuda 1 Milyon 350 Bin İşlem Yapıldı

Pandemi sürecinde hayata geçirilen ve kapsamın sürekli genişletilen web tapu uygulamasında yüz binlerce işlem yapıldı. Vatandaşlar sorgulama, evrak işlemlerinin yanında Tapu Müdürlüklerine gitmeden online satış işlemlerini de web tapu üzerinden yaptılar.

Web Tapu Uygulamasıyla Tapuda 1 Milyon 350 Bin İşlem Yapıldı

2020 yılının başından itibaren uygulamada olan web tapu uygulaması vatandaşlar tarafından çok sevildi. Pandemi sürecinin kısıtlayıcı etkileri kapsamında çok sayıda vatandaş, geyrimenkullerine ait onlerca işlemi kuruma gitmesine gerek olmadan uygulama üzerinden tamamladı. 

ONLARCA İŞLEM WEB TAPU ÜZERİNDEN TAMAMLANDI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün pandemi tedbirleri öncesinde web tapu uygulaması ile 300 binin altında bir işlem gerçekleştirilmişti. Ancak pandemi sürecinin ardından önemi artan, kullanım alanı genişleyen web tapu uygulaması ile yılsonunda toplam 1 milyon 350 bin işlem yapıldı. 

2020 yılı genelinde web tapu ile gerekli belgeler elektronik ortamda gönderilirken emlakçılara yetki verilmesi, tapu senedi, ipotek belgesi gibi evrakın alınmasına kadar birçok işlem bu sistem üzerinde sağlandı. Vatandaşlar web tapu ile alım satım, ipotek, haritacılık gibi işlemlerini çok daha hızlı ve sıra beklemeden yağmış oldular. Vatandaşlar web tapu uygulamasında gerçekleştirdikleri işlemlerin sonunda ıslak imza için kurum birimlerine gittiler. 

Web Tapu Uygulamasında En Fazla İşlem Konutta

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü web tapu uygulaması üzerinden 2020 yılı genelinde en fazla konut satışı İstanbul'da yapıldı. İstanbul'da 296 bin 808, Ankara'da 173 bin 269, İzmir'de 116 bin 109, Antalya'da 84 bin 640 ve Bursa'da 81 bin 675 konut uygulama üzerinden satıldı. Konut satışlarının ardından ikinci sırada ise arsa satışlar yer aldı. 

Emlak365.com

Yorumlar (0)