Yabancılara Konut Satışı Hız Kazandı, Türkiye'den En Çok Konut Alan Yabancılar İranlılar Oldu!

Pandemi döneminde sert bir şekilde düşen yabancılara konut satış rakamları Eylül ayı itibari ile yeniden yükselişe geçti. Eylül ayında yabancılara konut satış rakamı yüzde 26,1 oranında artış gösterdi.

Yabancılara Konut Satışı Hız Kazandı, Türkiye'den En Çok Konut Alan Yabancılar İranlılar Oldu!

Korona virüs salgını döneminde hız kesen yabancıya konut satış rakamları virüsün etkisini azaltması ve insanların ilk dalga şokunu atlatması ile beraber yeniden hız kazandı. 

Türkiye'nin pandemi döneminde çok başarılı bir performans sergilemesi, yaşlılara önem vermesi ve yoğun bakım oranlarında ki başarısı yabancıların ülkemize olan ilgisini arttırdı. TÜİK tarafından açıklanan Eylül ayı rakamlarına göre Türkiye'de yabancılara konut satış arkamı yüzde 26,1 oranında artış gösterdi. 

TÜRKİYE'DEN EN ÇOK KONUTU İRAN VATANDAŞLARI ALDI! 

Açıklanan rakamlara göre Türkiye'den en fazla konutu İran vatandaşları aldı. Türkiye'de Eylül ayında yabancılara 5 bin 269 adet konut satışı yapılırken bu konutlardan 908 tanesini İran vatandaşları satın aldı. 

İranlıları sırası ile 826 adet konut ile Irak vatandaşları, 448 adet konut satışı ile Rus vatandaşları, 241 konut satışı ile Kuveyt vatandaşları, 222 konut satışı ile Kazakistan vatandaşları ve 197 konut satış rakamı ile İngilizler takip etti. 

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan Eylül ayı konut satış rakamlarına göre Türkiye genelinde Eylül ayında satılan toplam konut sayısı ise 136 bin 744 adet olarak gerçekleşti. En çok konut satılan ilimiz İstanbul olurken en az konut satılan il ise Hakkari oldu. 

Emlak365.com

Yorumlar (0)