09 Aralık 2018 Pazar 14:26
Yasa Çıkmadan İşlerini Fesheden Müteahhitler Tasfiye Kararnamesi Hakkından Yararlanabilecek Mi?

Tasfiye hakkı veren kanun değişikliği ile müteahhitler ne yazık ki tüm umutlarını kaybetti. Yaşanan mağduriyetlerin giderilmesinin çok uzağında kalan tasfiye kararnamesi müteahhitler tarafından "sadece çıkarılmış olmak için çıkarılan bir yasa" olarak tanımlandı. 

Özellikle de kanun teklifinde yer alan "devam eden işler" ibaresi büyük tepki çekti. Çünkü yasanın çıkması çok uzun sürdüğü için bu kararnameyi bekleyemeden işini fesh etmek zorunda kalan müteahhitler son derece fazla sayıdaydı. 

Yine fesih kararnamesi için sözleşme tarihi olarak 30 Haziran 2018 ve öncesinin kabul edilmesi de tepki çekmişti. Dolar kurunda Temmuz ve Ağustos ayında yaşanan yükselişler nedeni ile mağdur olan müteahhitler sunulan bu haktan yararlanamadı ve kapsam dışında bırakılmış oldu. 

Müteahhitlere Fesih Hakkı Veren Tasfiye Kararnamesi Kanun Teklifi 

MADDE 32- Madde ile, sözleşmelerin imalat girdilerinde meydana gelen beklenmeyen fiyat artışları dolayısıyla ülkemizin kalkınması için çok önemli olan büyük projelerin ve kamu hizmetlerinin aksamamasını ve oluşan mağduriyetlerin giderilmesini teminen yüklenicilere idare onayına bağlı olarak fesih ya da devir hakkı verilmesi amaçlanmaktadır.

MADDE 32- 5/1/2002 tarihli ve 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanununa aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

"Sözleşmelerin tasfiyesi veya devri

GEÇİCİ MADDE 4-30/6/2018 tarihinden önce 4734 sayılı Kamu İhale Kanununa göre ihalesi yapılan (3 üncü maddesindeki istisnalar dahil) ve bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla devam eden sözleşmeler, imalat girdilerinin fiyatlarında beklenmeyen artışlar meydana gelmesi nedeniyle, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten sonraki 60 gün içinde yüklenicinin yazılı başvurusu ve idarenin onayına bağlı olarak feshedilip tasfiye edilebilir veya devredilebilir. Bu durumda devir alacaklarda ilk ihaledeki şartların aranması koşulu hariç fesih ve devirden kaynaklanan kısıtlama ve yaptırımlar uygulanmaz. Sözleşmesi feshedilen veya sözleşmeyi devreden yüklenicinin teminatı iade edilir.

Sözleşmenin bu madde kapsamında feshedilerek tasfiye edilmesi veya devredilmesi durumunda yüklenici, fesih veya devir tarihine kadar gerçekleştirdiği imalatlar dışında idareden herhangi bir hak talebinde bulunamaz. Yüklenici tarafından, işin idarece uygun görülecek can ve mal güvenliği ile yapı güvenliğine yönelik tedbirlerinin alınması şarttır. Bu kapsamda düzenlenecek fesihnamelerden ve devredilecek sözleşmelerden damga vergisi alınmaz."

Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ

Facebook sayfamız için TIKLAYINIZ

Twitter sayfamız için TIKLAYINIZ

Haber Kaynağı: Emlak365.com

NOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"

Son Güncelleme: 09.12.2018 15:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
FERAMUZ ÖZTÜRK 2018-12-10 03:31:19

dünyada en zor İş borçlu olmak. kamuya İş yap. fİyatlar anormal artsin. ceza yememek İçİn pahali malzeme al. İşİnİ yap. borçlan. her şeyİnİ sat hala borçlu ol. fİyat farki çikmasini İstemeyenler bİr maaş almaz İse dünyalari yikilir. bİz ne yapacağız. süre uzatim bİle vermedİler

Avatar
FERAMUZ ÖZTÜRK 2018-12-10 03:35:40

süre uzatim ve fİyat farki hİç alamayan ve sabİt fİyatli sözleşmelİ yüklenİcİlere en azindan bİr fİyat farki çikarilmaliydi.

Avatar
FERAMUZ ÖZTÜRK 2018-12-10 03:48:59

en çok fİyat farksiz İş yapan ve kisa sürelİ sözleşmesİ olanlar yandi hem süre geçİkme cezasi aldi. hemde fİyat artişlarinda 1 kuruş fark almadan İş yapti borçlandi.

Avatar
Burhan 2018-12-09 17:40:23

Adil bir yasa olmadı, asıl mağdurlar dışarda bırakıldı. Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı.

Avatar
Burhan 2018-12-09 18:02:48

30 Haziran 2018 tarihi hiç adil değil, bu tarih 30.09.2018 olmalıydı.

Avatar
Batan adam 2018-12-09 22:13:54

Ülke bitmiş beyler,bu yasa bu haliyle bunu anlatıyor,yalan söyleyen 3 bakanda buna dahil,Allah CAHİT TURHANI biyerde karşıma öıkarsın inş senn yüzünden battım diye yakasına yapışacağım.

Avatar
CEM SOER 2018-12-10 01:20:43

devi̇r hakki ne .... zarar eden i̇şi̇ ki̇m devralir . bunun empati̇si̇ni̇demi̇ yapmadiniz. yapamadınız. yaptırmadılar.mı

Avatar
yusuf 2018-12-09 17:11:45

omurgasız insandiye buyasayı buhakiyle çıkaranlar için söylenmiş cuk diye oturuyo