Yerli Otomobil için Otopark ve İmar Yönetmeliğinde Düzenlemeler Olacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yerli otomobil için açıklamalarda bulundu. Yerli otomobilin elektrikli olacağına vurgu yapan Bakan Kurum bu araçların şarjları için ihtiyaçlar oluşacağını söyledi. Bu kapsamda şarj istasyonları için atılacak adımları aktaran Murat Kurum Otopark Yönetmeliği'nde ve İmar Yönetmeliği'nde düzenlemeler olacağını söyledi.

Yerli Otomobil için Otopark ve İmar Yönetmeliğinde Düzenlemeler Olacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yerli otomobil konusunda açıklamalarda bulundu. 

Bakan Kurum konuşmasında aracın üretimi için ilk adımların atıldığını ifade ederek aracın hayatımıza girmesinin ardından yeni düzenlemeler olacağını söyledi. Özellikle aracın ihtiyaçları kapsamında yapılacak bu düzenlemelere dair bilgi veren Bakan Kurum'un açıklamaları şu yönde;

ÇEVRE BAKANI MURAT KURUM'DAN ŞARJ İSTASYONU AÇIKLAMASI

Murat Kurum konuşmasının başında yerli araç üretiminin yapılacağı bölgeye ilişkin bilgi verdi. Konuşmasında aracın Gemlik'te üretileceğini ifade eden Bakan Kurum, bu bölgede inşaata ilişkin bir sorun olmadığını söyledi. İnşaat için ÇED raporunun onaylandığını ifade eden Bakan Kurum, inşaatların da başlamış durumda olduğunu söyledi. 

Yerli araç kullanımı kapsamında şarj istasyonuna ilişkin ihtiyaç olacağını vurgulayan Bakan Kurum bu konuda bazı düzenlemeler olacağını ifade etti. 

"Yerli otomobilimizin 2023 yılında yola çıkmasıyla birlikte konutlarda, AVM'lerde, yollarda elektrikli şarj istasyonları ihtiyacı ortaya çıkacak. Buna ilişkin de hem Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımız hem de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızla ortak bir proje yürütüyoruz. Bu çerçevede hem Otopark Yönetmeliği'nde hem de İmar Yönetmeliği'nde düzenlemeler yapacağız. Otopark Yönetmeliği'nde yapacağımız düzenlemeyle birlikte her 50 park yerinden bir tanesi elektrikli araçlar için ayrılacak, şarj istasyonları olacak, bu zorunlu hale geliyor."

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum şarj istasyonlarının ayrıca akaryakıt istasyonlarında da zorunlu olacağını ifade etti. Bakanlığın bu konuda çeşitli simülasyon çalışmaları olduğunu ifade eden Bakan Kurum, şarjın ne kadar süre yeteceği ile ilgili simülasyonlar olduğunu ifade etti. Bakan Kurum bu çalışmaların sonunda ayrıca ihtiyaç olan şarj istasyonlarını mevcutlara ekleyerek, yeni yapılması gerekiyorsa da yenilerinin düzenlemelerini yaparak hayata geçireceğiz, dedi.

Emlak365.com