Yol Yapımı İçin ODTÜ ve Belediye Anlaşma İmzaladı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile ODTÜ Rektörü Mustafa Verşan Kök, Ankara Valisi Ercan Topaca’nın da katıldığı toplantıda anlaşma imzaladı.
Yol Yapımı İçin ODTÜ ve Belediye Anlaşma İmzaladı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile ODTÜ Rektörü Mustafa Verşan Kök, Ankara Valisi Ercan Topaca’nın da katıldığı toplantıda anlaşma imzaladı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ile ODTÜ arasında yaşanılan şehir hastanesi yol gerginliği anlaşma ile sonuçlandı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile ODTÜ Rektörü Mustafa Verşan Kök, Ankara Valisi Ercan Topaca’nın da katıldığı toplantıda ortak bir protokol imzalayarak anlaşmaya varıldı.

Tünel Yeraltından Yapılacak

Bilkent şehir hastanesi için ortaya konulan bulvar projesi ODTÜ Teknokent Kavşağı ile 1071 Malazgirt Bulvarı arasında yapılacak tünel ile hayata geçirilecek.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile ODTÜ Rektörü Mustafa Verşan Kök, ile yapılan anlaşmaya göre, ODTÜ Teknokent Kavşağı ile 1071 Malazgirt Bulvarı arasında bağlantıyı sağlayacak tünelin kampüs alanının üst yüzey bölgesine zarar verilmeksizin yeraltından yapılması kararı alındı.

ODTÜ Gözetiminde Yürütülecek

Hayata geçirilecek tünel projesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi gözetiminde gerçekleştirilecek. Yol, Aysel Sabuncu Yaşam Merkezinin bulunduğu bölgeden başlayarak ODTÜ arazisinin sınırına en yakın bölgelerinden geçerek, İncek Bulvarına ve daha sonrasında Ankara Çevre Otoyoluna bağlanacak olan bulvar, Jandarma Komutanlığı Hava Radar arazisi bölgesine kadar olan ve ODTÜ alanında kalan yaklaşık 4,8 km’lik kısmında yer alacak.

Projenin inşaatına kısa sürede başlanacağı belirtildi.

ODTÜ’nün Belirlediği Alanlar Ağaçlandırılacak

Orta Doğu Teknik Üniversitesinin gözetiminde yürütülecek olan proje kapsamında kaldırılacak veya nakledilecek ağaç ve çalı gruplarının, 2 katından az olmamak üzere, Orta Doğu Teknik Üniversitesinin göstereceği alanlara dikilecek ve yol güzergahının her iki tarafında kalan kısımlar Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından ağaçlandırılacak.

ODTÜ’ye 36 Hektarlık Alan

Proje kapsamında yol olarak kullanılan 36 hektarlık alan karşılığı olarak Orta Doğu Teknik Üniversitesi alanına bitişik veya en yakın bölgeden 36 hektardan az olmamak üzere alan, Orta Doğu Teknik Üniversitesine verilecek.

‘Boşuna Heves Etmesinler Yol Yapılacak’

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, yol tartışmaları ile ilgili yaptığı açıklamasında şu sözlere yer vermişti; “Yeni yapılacak Bilkent Şehir Hastanesi dolayısıyla Eskişehir Yolu civarında trafiğin sıkışacağını görüyoruz. Bunun çözümlerini arıyoruz. Konya Yolu’na bir alternatif yapılacak ve aynı zamanda hemen hastanenin yanından geçecek bulvarı, İncek’e bağlayacak bir yola ihtiyacı var. Bunun için en uygun yer ODTÜ’nün yan kısmından geçmektir. Biz bunu ODTÜ’ye teklif ettik.

ODTÜ her şeye karşı çıktığı için buna da karşı çıktı. Şimdi, bu yollara Şehir Plancıları ve Mimarlar Odası da sol karakterlerine uygun olarak karşı çıkıyor. Boşuna heves etmesinler. Nasıl 1071 Malazgirt Bulvarı bitirildiyse, buralar da bitirilecek. Biz buralara konut, ticaret merkezi yapmayacağız. Halkın ihtiyacı olan yolu yapacağız. Bu yolları da ya yapacağız ya yapacağız.”

Niteliksizleşmesine Neden Olacak

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök ise doğal yapının tahribine ve niteliksizleşmesine yol açacağını vurgulayarak; “ODTÜ arazisi, yüzde 87’si orman olan bir ekosistemdir. Aç kapa yöntemiyle yaptığımız zaman büyük bölümü 1. derece doğal sit alanı statüsünde olan bu alan geri dönüşü olmayan bir zarara uğrayacaktır. Bunun yanı sıra, burada aç kapa yöntemiyle yapılacak yol maliyeti 1 birim ise diğer teknolojiyle yaptığımız zaman maliyet 1.2 birim oluyor.

ODTÜ’den geçmesi planlanan, Malazgirt Bulvarı ile Bilkent Bulvarı’nı birleştirecek 2,1 kilometrelik tünel yolun aç kapa yöntemiyle yapılmaması konusunda ısrarlıyız. ODTÜ-Bilkent Üniversitesi sınırında öngörülen bu taşıt yolu, doğal yapıyı dikkate almamakta olup, doğal yapının tahribine ve niteliksizleşmesine yol açacaktır. Öngörülen yolun ODTÜ arazisinden geçen kısmı tescilli orman arazisine denk gelmektedir. Arazinin büyük bölümü 2. Derece Doğal Sit Alanı statüsündedir. ODTÜ arazisinden yaklaşık 4,8 km uzunluğunda ve 50 metre genişliğinde geçmesi öngörülen taşıt yolu, sanat yapılarıyla 24 hektara yakın bir orman alanının yok olmasına yol açacak. Bunun yanı sıra bu yol ile ODTÜ’nün batı sınırı arasında kalan yaklaşık 94 hektarlık orman alanının ODTÜ arazisi ve orman alanı bütünlüğü ile ilişkisi koparılacak” açıklamasında bulundu.

Sosyal Medyadan Duyurdu

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, yapılan anlaşmayı kendi sosyal medya hesabından duyurarak, Bilkent Şehir Hastanesi trafiğini rahatlatmak için ODTÜ arazisinde yapılacak tünel ve bulvar için ODTÜ ve Ankara Büyükşehir arasında anlaşmanın sağlandığını belirtti. Protokolün valilikte imzalandığını belirten Melih Gökçek, protokol görüşmelerini karşılıklı saygı ve anlayış çerçevesinde gerçekleştiğini belirtti.

‘Her Türlü İşbirliğine Hazırız’

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, yapılan anlaşma ile ilgili; “ODTÜ camiası ve yönetiminin Ankara halkına yaptığı jest dolayısıyla Ankaralılar adına şükranlarımı sunuyorum. Bu başlangıcın bundan sonra Ankara, ODTÜ ve Ankara halkına yeni birlikteliklerin yolunu açacağını temenni ve umut ediyorum.

Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak ODTÜ yönetim ve camiasından gelen her türlü işbirliğine hazır olduğumuzu bildirmek isterim. ODTÜ ile Eymir rekreasyon alanı konusunda ODTÜ’nün istediği tarzda her türlü işbirliğine hazır olduğumuzu ayrıca iletiyorum” ifadelerine yer verdi.