11 Eylül 2019 Çarşamba 08:42
Yozgat, Sinop, Çanakkale, Ağrı ve Kars İçin Acele Kamulaştırma Kararı Resmi Gazete İle Yayımlandı!

11 Ey.lül 2019 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan Cumhurbaşkanı kararları kapsamında 5 ilde bulunan taşınmazlar için acele kamulaştırma kararı çıktı. 

Acele Kamulaştırma Nedir?

Bakanlar Kurulu kararı ile bazı özel durumlarda yapılan, kamu yararı olması nedeni ile olağanüstü durumlarda kamulaştırma işleminde bilirkişi tarafından bedelin belirlenmesi dışındaki tüm işlemlerin kamulaştırmanın sonrasına bırakılmasına denilmektedir. 

Yani kişinin mülkiyet hakkı olağanüstü sayılan durumlarda kamu yararı söz konusu ise sınırlandırılmaktadır. 

Acele Kamulaştırma Kararına Karşı İptal Davası Açılır Mı?

Acele kamulaştırma işleminde taşınmaz sahibi ile belirlenen kamulaştırma bedeli üzerinde uzlaşma sağlanırsa süreç sona erer. 

Ancak taşınmaz sahibi 6 ay içerisinde acele kamulaştırma kararına itiraz ederek bedelin arttırılmasını talep etme hakkına sahiptir. Acele kamulaştırma kararına itiraz süresi 6 ay olup bu süre sonuna kadar başvuruda bulunmayan kişilerin kararı kabul ettikleri var sayılır. 

Yozgat İlinde Tesis Edilecek Beyyurdu Rüzgar Enerji Santralinin Yapımı Amacıyla Bazı Taşınmazların Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tarafından Acele Kamulaştırılması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 1521)

 

Sinop İlinde Tesis Edilecek Hamsi Rüzgar Enerji Santralinin Yapımı Amacıyla Bazı Taşınmazların Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tarafından Acele Kamulaştırılması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 1522)

Çanakkale İlinde Tesis Edilecek Saros Rüzgar Enerji Santralinin Yapımı Amacıyla Bazı Taşınmazların Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tarafından Acele Kamulaştırılması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 1523)

154 kV (Horasan TM-Kars TM) Brş.N-Karakurt HES TM Enerji İletim Hattı Projesi Kapsamında Bazı Taşınmazların Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü Tarafından Acele Kamulaştırılması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 1524)

Ağrı İlinde Tesis Edilecek İpektepe Rüzgar Enerji Santralinin Yapımı Amacıyla Bazı Taşınmazların Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tarafından Acele Kamulaştırılması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 1525)

 Emlak365.com

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.