Zorunlu Deprem Sigortası DASK Nereye Ödenir? 2020 Sonu DASK Fiyat Tarifesi

Türkiye çok sayıda şehrin deprem bölgesinde yer alması nedeniyle Zorunlu Deprem Sigortası oldukça büyük önem arz ediyor.

Zorunlu Deprem Sigortası DASK Nereye Ödenir? 2020 Sonu DASK Fiyat Tarifesi

Türkiye çok sayıda şehrin deprem bölgesinde yer alması nedeniyle Zorunlu Deprem Sigortası oldukça büyük önem arz ediyor. DASK olarak bilinen zorunlu deprem sigortası ayrıca devlet tarafından zorunlu tutuluyor. Peki DASK ücretleri nereye ödenir? İllere göre DASK fiyatları ne kadar? İzmir depremiyle yeniden aranan zorunlu deprem sigortasına dair bilinmesi gerekenler.

Türkiye çok kısa süre içerisinde önce Silivri'de daha sonra Elazığ ve Malatya'da ardından ise İzmir'de yıkıcı depremler yaşadı. Bu depremlerde Elazığ ve İzmir'de meydana gelen sarsıntılar binaların yıkılmasına neden oldu. Ayrıca bu depremlerin tamamında ağır hasar alan, çökme tehlikesi ile karşı karşıya kalan birçok yapı oluştu. Ayrıca bu şiddetli depremlerin yanında çok sayıda 4.0 şiddetinden daha büyük depremler oluştu.DASK HAKKINDA TÜM BİLİNMESİ GEREKENLERTürkiye'nin bulunduğu konum nedeniyle deprem bölgesinde yer alması hem hükümetin hemde vatandaşların her türlü önlem almasını gerektiriyor. Bu kapsamda alınan en önemli önlemlerden biri de deprem sigortası. Yasal olarak zorunlu olan deprem sigortası için başvuru işlemleri ve illere göre fiyat listesi şu şekilde;DASK Başvuru ÜcretleriZorunlu Deprem Sigortası yaptırmak vatandaşlar için oldukça kolay bir işlem. Deprem kapsamında evini dairesini güvence altına almak isteyen vatandaşlar kendilerine en yakın sigorta acentesine yada banka şubelerine giderek DASK başvurusunda bulunabilirler. DASK başvurusu için bazı evraklar gerekli. DASK Ücretleri Ne Kadar?DASK ücretleri her şehir için sabit değil. Hatta zorunlu deprem sigortası ücretleri binadan binaya fark ediyor. Çok sayıda etmene göre belirlenen DASK ücretlerinde en önemli etmen şehrin deprem bölgesinde yer alıp almaması. Eğer deprem risk bölgesi yüksek olan bir şehirde yaşanıyorsa DASK ücretleri artıyor. DASK ücretlerinde ayrıca binanın yaşı, sağlamlığı, konutun buluğu ilçe semtin fiyat durumu DASK ücretleri için etmen oluyor. DASK ücretleri 2020 yılında ortalama 55 TL ile 350 TL arasında değişiyor.Emlak365.com


Yorumlar (0)