EMLAK HABERLERİ

Zorunlu Deprem Sigortası Yapılan Konut Sayısı 10 Milyonu Geçti

Elazığ ve İzmir'de yaşanan depremlerin ardından 2020 yılında zorunlu deprem sigortası kullanım oranı arttı. 2020 yılında çok sayıda konutun deprem sigortası yaptırmasıyla birlikte yaşayan poliçe sayısı ise 10 milyon bandını aştı.

Elazığ ve İzmir'de yaşanan depremlerin ardından 2020 yılında zorunlu deprem sigortası kullanım oranı arttı. 2020 yılında çok sayıda konutun deprem sigortası yaptırmasıyla birlikte yaşayan poliçe sayısı ise 10 milyon bandını aştı.

Türkiye’yi derinden etkileyen depremler, vatandaşların önlem almasına neden oldu. Daha önceki yıllara göre 2020 yılında zorunlu deprem sigortası yaptırma oranı yüzde 5.3 oranında yükseldi. Geçtiğimiz yılın ilk döneminde şiddetli Elazığ ve yılsonunda yaşanan İzmir depremleri sonrasında toplam 10 milyon 17 bin konuta deprem sigortası yapılmış oldu. DASK kullanım oranı ise yüzde 56.7 seviyesine çıktı. 

DASK KULLANIM ORANI YÜKSELDİ

Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, deprem sigortası kullanımlarına ilişkin bilgiv verdi. Özelmacılık konuşmasında deprem sigortasında en fazla artış oranının Ekim ayından sonra olduğunu duyurdu. Deprem sigortası kullanımlarında en fazla etkili etmen 30 Ekim tarihinde meydana gelen ve yıkıcı etki gösteren İzmir depremi oldu. 

DASK kullanımlarına ilişkin ise Mustafa Hakan Özelmacıklı, “2020 yılı Kasım ayında 971 bin 895 zorunlu deprem sigorta poliçesi düzenlendi. 2020 yılında 9 milyon 992 bin seviyesine ulaşan poliçe sayısı ile bir önceki yıla göre yüzde 5,3 artış yaşanmış oldu. 2021 yılında kesilen poliçeler ile de 10 milyon sınırı aşılmış oldu” açıklamasında bulundu. 

DASK FİYATLARI 2021

2021 yılında uygulanacak teminat bedeli ödemelerine ilişkin de bilgi veren Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı 2021 yılı için zorunlu deprem sigortalı evler için ödenecek en yüksek teminat bedelinin 268 bin TL’ye çıktığını ifade etti. Bu kapsamda betonarme evlerde metrekare birim maliyet değeri ise bin 268 TL’ye yükseltildi. 

EN FAZLA SİGORTA YAPILAN ŞEHİRLER

Deprem sigortasına oldukça önem veren ve en yüksek sigortalılık oranına sahip olan şehirleri de açıklayan Özelmacılıklı konuşmasında, “”Toplam konut ve yaşayan poliçe sayılarına göre sigortalılık oranı en yüksek ilimiz yüzde 94,6 ile Bolu. Bu ilimizi yüzde 90,5 ile Yalova, yüzde 87,6 ile Tekirdağ, yüzde 87 ile Sakarya takip ediyor. Bingöl’de ise yaşanan deprem sonrasında sigortalılık oranı bir önceki yıla göre yüzde 9 artış göstererek yüzde 81,3’e yükseldi.” bilgilerini paylaştı.

Emlak365.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir