İnşaat İşçisi, Beden İşçisi, Ustabaşı, Şantiye Şefi Maaşları Ne Kadar? 2020 Ekim

İnşaat sektöründe çalışan personeller ne kadar maaş alıyorlar? İnşaatlarda beden işçisileri, ustabaşı, şantiye şefi ve diğer personellere günlük ve aylık ne kadar ödeme yapılır? Tüm çalışanların maaşlarına yönelik son rakamlar.

İnşaat İşçisi, Beden İşçisi, Ustabaşı, Şantiye Şefi Maaşları Ne Kadar? 2020 Ekim

Türkiye ekonomisinin mihenk taşlarından olan inşaat sektörü yüz binlerce kişiye isihdam kaynağı oluşturuyor. 

İnşaat alanında çok sayıda kadroda personel ihtiyacı duyulması bazı kadrolar için ek şartlar talep edilmemesi, özel mesleki koşulların olmaması ve vasıfsız işçi alanında personel çalıştırılması bu sektörde çalışanların sayısını her geçen gün artırıyor. 

İNŞAAT SEKTÖRÜNDE ÇALIŞAN PERSONELLER NE KADAR MAAŞ ALIR?

İnşaat sektöründe çalışan vatandaşların almış oldukları ücretler işe giriş aşamasında belirlenir. Bu kapsamda vatandaşlar için genellikle asgari ücret üzerinden ödeme yapılır. Ancak bu rakam bazı etmenler ile değişir. 

İnşaat sektöründe çalışan personeller eğer vasıfsız işçi statüsünde işe başlamışlar ise firmalar genellikle alt düzeyden maaş verirler. Burada işin ağır olması durumunda ise hem çalışma süreci azalır hemde alınan ücret artar. 

Sektörde vasıfsız işçi statüsü dışında çalışanlar için ise verilen maaş oranı yapılan işin niteliğine göre değişir. Çalışan firma, projenin yürütüldüğü şehrin ekonomik konumu, yapılan işin niteliği, o iş için personel fazlalığı yada eksikliği yaşanması fiyatları doğrudan etkiler. 

Bu kapsamda genel olarak vasıfsız işçi olarak çalışan personeller genellikle 2 bin 324 TL ile 3 bin TL arasında maaş alırlar. Ustalar, usta başları veya bir alana dair vasıflı çalışan personeller ise 2 bin 500 TL'den başlayarak işin zorluğuna göre yüksek tutarda maaş alırlar.

Emlak365.com