Emlak Katılım Bankası Taksitle Ev Satacak, Konut Stoku Sorunu Çözülecek!

Yavaşlayan konut satışları nedeni ile rekor seviyeye ulaşan konut stoku inşaat sektörünün belini bükmeye devam ediyor. Müteahhitler Emlak Katılım Bankası tarafından konut fonu kurularak stokun fona devredilmesini istiyor!

EMLAK HABERLERİ 22.08.2019 - 16:30 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

Yavaşlayan konut satışları nedeni ile rekor seviyeye ulaşan konut stoku inşaat sektörünün belini bükmeye devam ediyor. Müteahhitler Emlak Katılım Bankası tarafından konut fonu kurularak stokun fona devredilmesini istiyor!

Konut stoku inşaat sektörü için büyük bir yük olmaya devam ederken müteahhitler Emlak Katılım Bankası tarafından verilecek müjdeli haberi beklemeye devam ediyor. Türkiye'de Konut Stoku Ne Kadar?Konu hakkında açıklama yapan Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün konut stoku sorunun çözümü için konut fonu önerinisi sundu. Türkiye'de yaklaşık 800 bin ile 1 milyon arasında satılmayı bekleyen konut stoku olduğunu belirten Yenigün Emlak Katılım Bankası'na konut stoku fonu için yeniden çağrıda bulundu. Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün Türkiye'de yıllık konut ihtiyacı rakamının 900 bin adet olduğunu belirterek “Son bir senedeki hareketler insanları belirsizliğe götürdü. İnsanlar önünü göremiyor, dövizde mi kalayım, yüksek faiz mi alayım, gidip daire mi alayım? Daire alımları azaldı” diyerek konut satışlarının neden düştüğüne dikkat çekti. Emlak Katılım Bankası'nın Mart ayı itibari ile hizmete girdiğini hatırlatan Yenigün “Şu an konut stoku 800 bin ile 1 milyon arasındadır. Konutlar fon tarafından alınırsa sorun çözülmüş olacak. Fonu, Türkiye Emlak Katılım Bankası oluşturabilir. Bu alımlar olursa inanıyorum ki bu fon 2-3 yıl sonra daha çok para kazanacak. İnsanlar dairelerini alacaklar, hareket başlayınca işsizliğe de faydası olacak. Konut stoku müteahhitten fona geçmeli" demişti. Sanayiciler Tepkili! Konut Fonu Kuralacak Mı?Yenigün tarafından yapılan benzer açıklamalar nedeni ile sanayiciler büyük tepki göstermiş, konut sektörü yerine üretimin desteklenmesi gerektiğini belirterek Yenigün'ün açıklamalarını sert bir biçimde eleştirmişti. Açıklamalar sonrası gözler Emlak Katılım Bankası'na çevrilirken banka halen aktif olarak konut kredisi vermeye başlamadı. Emlak Katılım Bankası Başkanı Deniz Aksu daha önce yapmış olduğu açıklamalarında yıl sonuna doğru daha aktif olacaklarını ve bankanın likiditesini arttırmak için çalışmalarını sürdürdüklerini duyurmuştu. Hem müteahhiter hem de kira öder gibi ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar Emlak Katılım Bankası tarafından verilecek müjdeli haberi bekliyor. TOKİ Benzeri Yeni Bir Sistem KurulacakGelen ilk bilgiler konut stoku fonu ile müteahhitlerin satamadığı konutları Emlak Katılım Bankası indirimli fiyatlarla satın alacak. Ardından TOKİ gibi 240 ay vadeli yani 20 yıl vadeli seçenekler ile vatandaşa taksitle ucuz konut satışı yapacak. Böylelikle hem vatandaş ev sahibi olacak hem de müteahhitlerin konut stoku sorunu çözülecek.  Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@