Emlak Komisyoncusu Kimdir, Ne İş Yapar?

Emlak komisyoncusu gayrimenkul işleri ile ilgilenen kimselere verilen bir meslek türüdür. Peki, emlak komisyoncusu kimdir, ne iş yapar?

EMLAK TERİMLERİ 07.07.2019 - 23:00 15.07.2021 - 00:15 Emlak 365

Emlak komisyoncusu gayrimenkul işleri ile ilgilenen kimselere verilen bir meslek türüdür. Peki, emlak komisyoncusu kimdir, ne iş yapar?

Sözleşmeli olarak çalışmakta olan emlak komisyoncuları gayrimenkullerin hukuki işlemleri ile ilgilenmektedir. Emlak komisyoncusu sadece hukuki işlem ve yaptırımlar ile ilgili değil aynı zamanda danışmanlık hizmeti veren kişilere de denilmektedir.İnşaat ve emlak sektörleri arasında kapsamlı bilgi sahibi olan ve gerekli tüm eğitimlerden geçerek sertifika sahibi olmuş kişiler emlak komisyoncusu olabilmektedir. Emlak komisyoncusu olarak bilinmekte olan bu meslek türüne ilişkin tüm bilgilere ilgili kişinin sahip olması gerekmektedir. Emlak Komisyoncusu Kimdir? Emlak komisyoncusu gerekli eğitimlerden geçmiş ve yüksek donanımlı olan kişilerdir. Emlak işlemlerini resmi bir kurum ya da kuruluş adına yapan kişiler emlak danışmanı ve emlak komisyoncusu olarak isimlendirilmektedir.Gayrimenkul ile ilgili; ekspertiz çalışmaları, kontrat işlemleri, hukuki süreç, alım ve satım gibi işlemler ile ilgilenmek emlak komisyoncusunun temel iş sorumlulukları arasında yer almaktadır. Emlak komisyonculuğu nasıl yapılır sorusuna cevaben ise gerekli tüm eğitimlerden geçmiş olunması ve tam donanıma sahip olmak gerekmektedir. Emlak Komisyoncusu Ne Yapar? Emlak komisyoncusu gayrimenkul alım ve satımları ile bireysel olarak ilgilenebilen kişilere verilen isimdir. Ancak bireysel olarak ilgilenilse dahi herhangi bir emlak kurum ya da kuruluşunun çatısı altında olunması gerekmektedir.Emlak komisyoncusunun birçok görevi bulunmakta olup ilgili sorumluluklarını profesyonel bir şekilde yerine getirmesi beklenmektedir. Üst düzey donanıma sahip olan bu kişilere emlak komisyoncusu ismi verilmektedir. Emlak komisyoncusunun görevleri; •    Ekspertiz desteği •    Uzman bakış açısı •    Gayrimenkul alım süreci, işlemleri •    Hukuki destek •    Kontrat kontrolü ve yönetimi •    Gayrimenkul satış işlemleri•    Gayrimenkul kiralama işlemleri•    Gayrimenkule yönelik risk analizi •    Gayrimenkul sahibini ve alıcıyı gerekli konular hakkında bilgilendirme Gibi işlemler emlak komisyoncusunun görevleri arasında yer almaktadır.  Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@