Emlak Konut TOKİ Arazilerinde Sadece Alıcı Değil Aracı da Olacak

Toplu Konut İdaresi ile Emlak Konut arasında imzalanan yeni anlaşma kapsamında yeni iş yapış şekli belirlendi. Bu kapsamda Emlak Konut artık sadece alıcı olmak yerine aracı da olacak.

Emlak Haberleri 26.10.2019 - 09:17 15.07.2021 - 00:12 Serhat Karaman

Toplu Konut İdaresi ile Emlak Konut arasında imzalanan yeni anlaşma kapsamında yeni iş yapış şekli belirlendi. Bu kapsamda Emlak Konut artık sadece alıcı olmak yerine aracı da olacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı uzun süredir dar gelirli, emekli ve diğer vatandaşlara konut satışları yaparak vatandaşların ev sahibi olmalarını sağlıyordu.Bu kapsamda ekonomik alanda yaşanan gelişmeler ise son dönemlerde emlak sektöründe dengelerin değişmesine neden oldu. Bu kapsamda ise Emlak Konut ile TOKİ arasında yeni bir protokol imzalandı. İşte bu protokolün detayları;TOKİ İLE EMLAK KONUT ARASINDA YENİ İMZAÇevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ile Türkiye'nin en büyük gayrimenkul yatırım ortaklığı olan Emlak Konut GYO, konut sektörüne dair yeni bir anlaşma yaptılar. Bu anlaşma kapsamında bundan sonraki süreçlerde Emlak Konut, TOKİ'ye ait taşınmaz mülkiyetleri satın almak yerine “arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı” yöntemi ile ihale edecek. İmzalanan protokol gereği arazi üzerinde geliştirilecek projelerden elde edilecek gelirin yüzde 85'ini TOKİ, yüzde 15'ini ise Emlak Konut alacak.Sistem DeğiştiProtokol imzalamadan önceki süreçte ise Toplu Konut İdaresi Başkanlığı elinde bulunan arazileri imar plan tadilatı yapıp “kupon” hale getirerek Emlak Konut'a satıyordu. Bu satışlar genellikle uygun fiyatla olup ihale düzenlemeden gerçekleştiriliyordu. Emlak Konut ise söz konusu bu arazileri iki şekilde değerlendiriyordu. Bu araziler ya “arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı” başka firmalara ihale ediliyordu ya da Emlak Konut kendi proje geliştirip taahhüt hizmeti alıyordu. Emlak364.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@