1 Euro'ya Satılan Evlerin Ardından Şimdi De Her Taşınana Para Ödeyecekler!

İtalya 1 Euro karşılığında ev satışları ile dünyanın gündemine girmişti. Hatta bu satın alınan evlerin tadilat masraflarının yüksek olduğu tartışılmıştı. Şimdi ise İtalya'da 2 köy yeni bir proje ile gündem oldu. Bu köye taşınan insanlara para ödenmeye başlandı. İşte çok çarpıcı gelişmenin detayları...

1 Euro'ya Satılan Evlerin Ardından Şimdi De Her Taşınana Para Ödeyecekler!

Emlak sektöründe bir süredir İtalya'da 1 Euro karşılığında satılan evler tartışılıyor. Çeşitli projeler kapsamında nüfusu arttırmaya yönelik olan bu adımlara bir yenisi daha eklendi. İtalya'da bulunan 2 köy nüfus yoğunluğunu kaybetmemek adına yeni bir proje ortaya koydu. Buna göre bu köylere taşınan ve uzaktan çalışan insanlara para ödenmesine karar verildi.

Toskana'da bulunan Santa Fiora ve Lazio'da bulunan Rieti köyleri dışarıdan gelerek yaşamaya başlayan insanlara para ödeyecek. Uzun vadeli olarak bu köylerde yaşayan ve uzaktan çalışmayı sürdürmek isteyenlerin kiralarının yüzde 50'si karşılanacak. Bu imkandan yararlanmak için bazı şartların bulunduğu bildirildi. Kiralar oldukça düşük ama taşınmak isteyenlerin aktif bir işlerinin olması gerekiyor.

SANTA FİORA

Toskana'nın merkezinde bulunan orta çağ köyü Santa Fiora oldukça bilinen bir destinasyon olarak değerlendiriliyor. Ancak bugün bu köyün nüfusu 2.500'e kadar geriledi. Köyde nüfusun arttırılmasına yönelik belediye tarafından çok ciddi çalışmalar yapılıyor. Bir ev kiralamak isteyen çalışanlara köyde 2 -6 ay arası kalışlarda 200 Euro veya kira bedelinin yüzde 50'sine kadar para ödemesi yapılacak.

HANGİ ŞARTLAR İSTENİYOR?

Taşınma karşılığı para alınabilmesi için bir başvuru yapılması gerekiyor. Başvuru formu ile taşınan kişiler çalıştıklarını belgelemeliler. Ayrıca ne iş yaptıklarını da ayrıntılı bir şekilde yazmaları gerekiyor. Emeklilerin Santa Fiora'ya taşınmaları önünde bir engel yok. Ancak çalıştıklarını ispatlayamazlarsa taşınma ödemelerinden yararlanamıyorlar.

Santa Fiora'da turizm sektöründe yatırım yapmak isteyenlere ayrıca detskler veriliyor. Bu kişilere eski bir ev verilerek onun oteleveya pansiyona dönüştürülmesi için de 30 Bin Euro'ya kadar maddi destek sağlanıyor.

Santa Fiora'da ikamet etmeye başlayan ve çocuk sahibi olanlara her yeni doğan çocukları için 1.500 Euro bebek bonusu ödeniyor.

RİETİ

Taşınma parası ödeyen köylerden birisi de Rieti olduğu bildirildi. Ancak Rieti'de bazı şartların olduğu belirtildi. 3 ay boyunca Rieti'de kalacaklarına dair taahhüt veren insanlara çeşitli yardımlar yapıldığı bildirildi.

Yorumlar (0)