1700 Yıllık İki Tünelli Tarihi Kilise Sahibinden Satılık

Mardin'de yer alan 1700 yıllık tarihi kilise sahibi tarafından satılığa çıkarıldı. Kişi adına kayıtlı olan ve satışında herhangi bir mahsur bulunmayan kilisenin biri kaleye biri de Dayrulzaferan Manastırı’na çıkan tünelleri de bulunuyor.

1700 Yıllık İki Tünelli Tarihi Kilise Sahibinden Satılık

Türkiye'nin en önemli kültür sembollerinden olan Mardin'de bir vatandaş kendisine ait olan kiliseyi satışa çıkardı. 

Diyarbakırlı bir emlak firması aracılığıyla kilisesini satmak isteyen müşteri, kiliseye dair özellikleri açıkladı. İki gizli tunel ve Hristiyanlık dinine özel çok sayıda sembolün olduğu kilise daha önceden bir süre marangozhane olarak kullanılmıştı. 

MARDİN'DE 1700 YILLIK KİLİSE SATIŞA ÇIKARILDI

Mardin’in Artuklu ilçesi Teker Mahallesi Akın Sokak’ta bulunan Mor Yuhanna Kilisesi'nde iki ayrı büyük oda bulunuyor. Bunun dışında ibadetlerin yapıldığı alanların yer aldığı kilisede ayrıca 3 din adamının mezarıda bulunuyor. Kilisenin en önemli özelliklerinden birisi de gizli tunellerin olması. 100 yıldan uzun zamandır ibadet yapılmayan kilisede bulunan tünellerin biri Dayrulzaferan Manastırı’na diğeri ise kaleye çıkıyor.

Emlak Şirketi Firma Yetkilisi 'Biraz Garipsedik'

Söz konusu kilise satışına ilişkin aracı firma olan emlak şirketinin Mardin temsilcisi söz konusu satışa dair açıklamalarda bulundu. 

"İlk başta kilise olarak .gelince garipsedik ama tapusuna baktığımızda şahsa ait olduğunu ve satışına herhangi bir engel olmadığını öğrendik. Daha önce marangoz atölyesi olarak kullanılmış, babadan oğula yıllarca devam etmiş bir süreç, şu anki sahibi de satmak istiyor. Sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı. 100 yıldan fazladır ibadethane olarak kullanılmıyor, Hristiyanlığa ait dini motifler var. "

Kilisenin ne kadar bir ücrete satılığa çıkarıldığına ilişkin ise henüz bir detay paylaşılmadı.

Emlak365.com