18 Yıllık Miras Davası Sonuçlandı! Türkiye Güzelinin 25 Milyon Liralık Mirası 296 İtfaiye Erine Dağıtılacak

1936 Türkiye güzeli olan Dr. Mahmure Birsen Sakaoğlu 18 önce vefat ederken mirasını kendisini 2 kez yangından kurtaran Fatih İtfaiyesi ekiplerine bağışlamıştı. 94 yaşında hayata gözlerini kapatan Türkiye Güzelinin miras davası tam 18 sene sürdü. 18 senelik davanın ardından miras Fatih İtfaiyesi bünyesinde görev alan 296 itfaiye erine paylaştırılacak.

18 Yıllık Miras Davası Sonuçlandı! Türkiye Güzelinin 25 Milyon Liralık Mirası 296 İtfaiye Erine Dağıtılacak
1936 yılında düzenlenen güzellik yarışmasında Türkiye Güzeli seçilen Dr. Mahmure Birsen Sakaoğlu 17 Aralık 2003 tarihinde 94 yaşında hayatını kaybetti. Çocuğu olmayan Sakaoğlu mirasını kendisini biri 3 yaşında diğeri ise 91 yaşındayken yaşanan iki yangından kurtaran Fatih İtfaiyesine bıraktı.

Sakaoğlu'nun vefatının ardından mirasın açıklanması ile beraber Fatih İtfaiyesi bünyesinde çalışan itfaiye erleri büyük mutluluk yaşadı. Ancak Dr. Mahmure Birsen Sakaoğlu'nun Amerika'da yaşayan Selahattin İzmirli ile dört yeğeni, mahkemeye başvuruda bulunarak mirasın iptali için dava açtı.

MİRAS DAVASI TAM 18 SENE SÜRDÜ, SONUNDA KAZANAN İTFAİYE ERLERİ OLDU! 

Açılan miras davası sonrasında vefatının ardından tam 18 sene geçtikten sonra Dr. Mahmure Birsen Sakaoğlu'nun isteği yerine getirildi ve kendisine ait olan mirası Fatih İtfaiyesi'ne kaldı. Devam eden yargılama sürecinde Türkiye Güzeli tarafından bırakılan miras kararının Yargıtay onadı. Verilen onama kararının ardından mirasın 296 itfaiye eri arasında dağıtılması için gerçekleştirilecek olan süreç başladı. Bu süreç için mahkeme 1 ay sonrasına gün verdi.

Mahkeme süreci boyunca kendisine miras kalan 4 itfaiye eri vefat ederken miras davasının sonuçlanması ile beraber itfaiye erleri büyük sevinç yaşadı. 1936 senesinde düzenlenen güzellik yarışmasında birincilik tacını kazanan Dr. Mahmure Birsen Sakaoğlu biri 3, diğeri 91 yaşında olmak üzere 2 kere yangın tehlikesi geçirmiş, 2 yangından da Fatih İtfaiyesi tarafından kurtarılmıştı.

Bunun üzerine mirasını Fatih İtfaiyesine bağışlayan yaşlı kadının erkek kardeşi ve 4 yeğeni mirasa itiraz etmiş, uzun süren dava sonucunda 2018 yılında İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi itfaiye erlerine lehine karar açıklamış, bunun üzerine mahkeme temyiz talebi ile Yargıtay'a taşınmıştı. Yargıtay tarafından temyiz incelemesi tamamlanan davada son karar çıkmış, ve alt mahkemenin kararı onanmıştı.

Bu sayede 12 milyon lira ana para ve 25 milyon lira yasal faiz olmak üzere toplam 37 milyon lira mirası kalan Türkiye Güzelinin bıraktığı paranın 25 milyon liralık mirası itfaiye erleri arasında paylaştırılırken 12 milyon liranın faizi hayatta oldukları sürece itfaiye erleri arasında paylaştırılmaya devam edilecek. Anapara ise mahkeme kararı ile devlet hazinesine devredilecek.
Yorumlar (0)