Aşk-ı Memnu Dizisinin Çekildiği Ziyagil Yalısı Müze Oldu

Bir döneme damga vuran Aşk-ı Memnu dizisinin çekildiği yalı müze oldu.

Aşk-ı Memnu Dizisinin Çekildiği Ziyagil Yalısı Müze Oldu

Bir döneme damga vuran Aşk-ı Memnu dizisinin çekildiği yalı müze oldu. Birçok sinema filmi ve televizyon dizisine ev sahipliği yapan yalı bundan sonraki süreçte belirsiz bir süreliğine müze olarak kullanılacak.

Akıllarda Ziyagil Yalısı olarak kalan Sarıyer’deki Büyükdere Evi şu günlerde çok özel bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Josephine Powell tarafından oluşturulan koleksiyonun sergileneceği yalıda Osmanlı döneminde 18. ile 20. yüzyılın başı arasında dokunmuş olan ve günümüze ulaşabilen 36 farklı seçkin kilim yer alıyor. Bu kilimlerin dışında altı adet çuval ve 1 adet dokuma tezgahı sergileniyor. ZİYAGİL YALISI MÜZE OLARAK KULLANILACAK2008 yılında yayın hayatına başlayan ve 2010 yılında sona eren Aşk-ı Memnu dizisi dönemin en dikkat çeken yapımı arasında yer almıştı. Kadrosunda çok sayıda ünlü oyuncuyu barından dizi yayımlandığı 2 yıllık süreçte çok konuşuldu. Kadrosunda yer alan çok ünlü isimlerin yanı sıra kullanılan mekanlar da dizi ile birlikte gündemde sık sık yer almıştı. Dizinin önemli bir kısmının geçtiği Sarıyer’deki Büyükdere Evi, diziden sonra Ziyagil Yalısı olarak anılmaya başlandı. 

Dizinin sona ermesinin ardından farklı şekilde kullanılan yalı son olarak müze olarak kullanılacak. Josephine Powell'ın kilim, çuval, dokuma tezgahı ve dokuma aletlerinden oluşan koleksiyonu Vehbi Koç Büyükdere Evi’nde süresiz olarak sergilenecek. Ziyaretçiler sergide toplamda 116 parça koleksiyon ürünü görebilecekler. 18. ile 20. yüzyılda dokunan 36 kilim, 6 çuval, 1 dokuma tezgahı ve 73 dokuma aleti  sergide yer alacak.Emlak365.comYorumlar (0)