LC Waikiki Türk mü? Kime Ait? LCWaikiki'nin sahibi meğerse...

Türkiye'de yaşayıpta alışveriş yapmayanın hemen hemen olmadığı bir mağaza olan LCWaikikinin sahibi bugünlerde merak konusu.

LC Waikiki Türk mü? Kime Ait? LCWaikiki'nin sahibi meğerse...

Türkiye'de yaşayıpta alışveriş yapmayanın hemen hemen olmadığı bir mağaza olan LCWaikikinin sahibi bugünlerde merak konusu. LC Waikiki’nin sahibi çok hayırsever bir iş adamı olarak iş dünyasında ve medyada da tanınıyor. Türkiye’nin bir çok il ve ilçesinde mağazaları bulunan LC Waikiki’nin sahibi ve kurucusu kim nereli? İşte ayrıntılar..

Türkiye'de yaşayıpta alışveriş yapmayanın hemen hemen olmadığı bir mağaza olan LCWaikikinin sahibi bugünlerde merak konusu. LC Waikiki’nin sahibi çok hayırsever bir iş adamı olarak iş dünyasında ve medyada da tanınıyor. Türkiye’nin bir çok il ve ilçesinde mağazaları bulunan LC Waikiki’nin sahibi ve kurucusu kim nereli? İşte ayrıntılar.. LC Waikiki’nin (LCW) sahibi çok hayırsever bir iş adamı olarak biliniyor. LCW’nin gerçek sahibi bakın kim? Türkiye’nin bir çok il ve ilçesinde mağazaları bulunan LC Waikiki’nin sahibi nereli? İşte ayrıntılar..Türkiye’de ilk faaliyet gösterdiğinde maymun amblemi ile özdeşleşen LCW (LC Waikiki) markası bakın gerçekte kiminmiş? Hayırsever bir işadamı. Sahibi Türkiye’nin en zengin 10 kişisi arasında. Kurucusu ve sahibinin kim olduğunu öğrenince şaşıracaksınız! Türkiye’de yaşayıp oradan alışveriş yapmayan sanırım yoktur.Fiyatlarındaki caziplik müşterilerini çekiyor. Yıllardır sahipleri hakkında çok konuşuldu. Ama kimliği bu gün ortaya çıktı. İyi Giyinmek Herkesin Hakkı felsefesi ile tam 23 ülkede 506 mağazada uygun fiyata kaliteli ürünler sunarak müşterilerine ulaşılabilir modanın keyfini yaşatmaktadır. Kısa adı LCW( LC Waikiki) olan markayı 1985 yılında Fransa’da George Amoual kurulmuştur. Ama şuanki sahibi o değildir. Bir Türktür. Türkiye’deki LC Waikiki giyim sektöründe tüm dünyaya hizmet eden bir markadır. Şirketinin ismi Hawaii adasında yer alan Waikiki plajından ve Frsansıca’da “arkadaşlar” anlamında ki Les Copains kelimelerinin ilk harflerini alarak LC Waikiki olarak belirlenmiştir. Dünyada büyük bir marka olan ve yüksek satış cirolarına ulaşan LCW’yi 1991 yılında Taha Grup’un kurduğu Tema Tekstil’e Türkiye satış lisansını satın almıştır.Böylece Türkiye’de özellikle orta kesim diye tabir edilen bütçe grubu için yaygın giyim markasından biri olmuştur. Bu gelişmenin ardından 1997 yılında dünyadaki tüm LC Waikiki ortakları şirketi satmaya karar verdiler. Bunun üzerine Tema Tekstil ismini Tema Mağzacılık A.Ş. olarak dünyadaki tüm LCW isimlerinin hakkını satın aldı. Böylece marka merkezi istanbul olan bir Türk markası haline geldi.LC Waikiki Kim Kurdu : George AmoualLC Waikiki sahibi kim: Mustafa Küçük, Vahap Küçük, Halis Küçük, Şefik Yılmaz Dizdar, Leyla Dizdar, Ayşe Pürlen Dizdar, Pamir Güçlü Dizdar, Georges Amouyal, İsmail Hakkı Kısacık, Yalçın Çağlar, Murat Mısırlı, Muzaffer Mustafa İşçan, Muhammed Mazlum Yıldırım.

MUSTAFA KÜÇÜK KİMDİR?Forbes’ın bu sene 11.’sini düzenlediği Türkiye’nin en zengin kişileri listesi’ne göre ilk kez milyarder olan Mustafa Küçük, 1963 yılında Malatya Doğanşehir’de köylü bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Kısıtlı eğitim imkanlarına rağmen bulunduğu ilçeden üniversiteyi kazanan 2 kişiden biri oldu. 1986 yılında, yüksek lisans eğitimi sırasında tanıştığı arkadaşının ailesinin 8 küçük makinelik atölyesinde iş dünyası ile tanıştı. 1987’de Tema Tekstil’in teklifi ile bir apartmanın bodrum katında bir atölyede kendi işine başladı. İşe başladığında, bir şoför ve bir sekreterle birlikte 3 kişiydiler. Daha sonra numune dikmek için bir dikiş makinesi ve bir de kesim masası aldı. Bir süre tedarikçi firmalarla iş yaptı.Zamanla nakış, baskı, etiket, boyahane yatırımı yaptı.Mustafa Küçük, 1988’de Tema Tekstil’in Genel Müdürlüğü görevinin ardından Tema Holding’in Genel Koordinatörlük görevini yürüttü. 2000’de Taha Holding’te perakende ve üretim gruplarının ayrılması kararı çıkınca perakende sektöründe Tema Grubu’nun CEO’luğunu üstlendi. Küçük, LC Waikiki, LCW, South Blue ve X-Side markalarının geliştirilmesi ve mağazalar zincirinin oluşturulması sorumluluğunu yürütüyor.Türkiye’nin en zengin 10 kişisi arasında 10.sırada yer alıyor.Dar gelirli vatandaşların sıkça tercih ettiği mağazalar arasında LCW'de yer alıyor.LCWaikiki TarihçeLC Waikiki'nin Doğuşu!LC Waikiki Fransız tasarımcı George Amoual ve ortağı tarafından 1988 yılında Fransa’da kurulmuştur. İki ortak Fransızca "arkadaşlar" anlamına gelen "Les Copains" kelimelerinin baş harfleri olan "LC" kısaltmasına ünlü Waikiki Plajı'nın adını ekleyerek LC Waikiki markasını yaratmıştır.LC Waikiki Bir Türk Markası Oldu1997 yılında grup, kendi markasını oluşturmak için araştırma çalışmaları yaparken, Fransız LC Waikiki firmasını satın almaya karar vermiş ve satın almıştır. Artık bir Türk markası olan LC Waikiki aynı yıl içerisinde Türkiye genelinde 21 mağaza ile hizmet vermeye başlamıştır.Gün Geçtikçe Artan Mağaza Sayısı2000 yılından itibaren perakendeci kimliğini ön plana alarak, sadece kendi mağazalarını açmaya yönelen LC Waikiki, koleksiyonlarını müşterileri ile buluşturabileceği çağdaş mağazalar açma projesine hız vermiş ve gün geçtikçe mağaza sayısını katlayarak artırmıştır.XSIDE Markası Tüketiciyle Buluşuyor.

Değişik hayat tarzlarına hitap etmeyi amaçlayan LC Waikiki, 2000 yılında modayı takip eden 15 yaş üstü gençleri,  XSIDE markası ile buluşturmuştur.Yurt Dışı Yatırımları BaşladıLC Waikiki, Avrupa’daki ilk mağazasını 2009 yılında Romanya’da açmıştır. Bu ilk adımdan sonra hızla yol alarak bugün; Arnavutluk, Azerbaycan, Bosna, Bulgaristan, Fas, Gürcistan, Irak, İran, Kazakistan, Kosova, Makedonya, Mısır, Polonya, Romanya, Rusya, Suudi Arabistan, Ukrayna olmak üzere 46 ülkede 954 mağaza ile hizmet vermektedir.Türkiye’nin Lideri LC Waikiki2011 yılında Tema Grup, adını “LC Waikiki Mağazacılık Hizmetleri Ticaret A.Ş.” olarak değiştirmiş ve LC Waikiki markası sayesinde hazır giyim perakende sektöründe kazandığı başarılar ile Türk hazır giyim sektörünün lideri olmuştur.Yurt Dışında 100. LC Waikiki MağazasıLC Waikiki, Yurt Dışında 100 Mağazaya Ulaştı. 2023 yılında Avrupa’nın en başarılı üç hazır giyim markasından biri olmayı hedefleyen LC Waikiki, bu hedefi doğrultusunda Mostar’da açtığı mağaza ile globalde çok önemli bir adım attı. LC Waikiki, Bosna Hersek’in Mostar kentindeki 100. Mağaza açılışını 24 Eylül 2014, Çarşamba günü düzenlenen basın toplantısı ile duyurdu.LCW SenseLC Waikiki, görme engelli bireylerin hayatlarında kolaylık sağlayan ve dünyada bir ilk olan “LCW Sense” projesiyle dünyanın tek bağımsız ödül organizasyonu olan Mercury Excellence Awards tarafından 3 ödüle layık görüldü.Dünyada 1000. Mağaza‘İyi Giyinmek Herkesin Hakkı’ misyonu doğrultusunda Türkiye’nin milli elçisi olarak dünyada büyüme yolculuğuna devam eden LC Waikiki, 1000. mağazasını Ukrayna’nın başkenti Kiev’de açtı.

Yorumlar (0)