Emlak Ofisleri, Oto Galerileri Dikkat! İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı Yönetmeliği Değişti

İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, 30 Temmuz tarihli Resmi Gazete ile yayımlandı.

Emlak Haberleri 30.07.2021 - 08:13 30.07.2021 - 08:38 Gülcan Özer

31 Temmuz 2021 tarihi itibari ile taşınmaz ticareti yapan emlak ofisleri, ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapan oto galericiler, motorlu araç eksperleri, motorlu kara taşıtı kiralama yapan araç kiralama ofisleri, eğlence yerleri ile enerji sanayii işyerleri için zorunlu hale gelecek yükümlülükler için yönetmelik değişikliği yapıldı. 

Koronavirüs salgını nedeni ile zor durumda olan esnafın daha da zor bir duruma düşeceği belirtilerek uzun süredir talep edilen yönetmelik değişikiliği yapılmış oldu. Böylelikle belirlenen sektörlerde hizmet gösteren işyerleri için aranılacak olan zorunluluklar Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzası ile ertelenmiş oldu. 

İŞYERİ AÇMA VE ÇALIŞMA RUHSATLARINA İLİŞKİN YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK (KARAR SAYISI: 4313)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 30 Temmuz 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

Yürürlüğe giren yeni yönetmelik kapsamında Bakanlar Kurulu tarafından onaylanarak 31 Temmuz 2021 tarihi itibari ile yürürlüğe gireceği duyurulan bir önceki yönetmeliğin geçici 6. maddesi değiştirildi ve son tarih 1 sene daha uzatılarak 31 Temmuz 2022 olarak yeniden belirlendi. 

işyeri-yönetmeliği

İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin Geçici 6. Maddesi Neleri Kapsıyordu?

"Bu maddeyi ihdas eden Yönetmelik ile;

Bu Yönetmeliğin eki (EK-1)’de yer alan SIHHÎ MÜESSESELER İÇİN SINIFLARINA VE ÖZELLİKLERİNE GÖRE ARANACAK NİTELİKLER” kısmının “H- TİYATRO, SİNEMA, DÜĞÜN SALONU, SİRK, LUNAPARK, GÖSTERİ MERKEZİ VE DİĞER PARKLAR” bölümüne eklenen “f) Açık ve kapalı alanlarda bulunan oyun, eğlence, su, spor ve macera parkları ile teleferikler” alt bölümü hükümleri ile aynı kısma eklenen         “O- TAŞINMAZ TİCARETİ” bölümü hükümlerine,

(EK-2)’de yer alan “GAYRİSIHHÎ MÜESSESELER LİSTESİ” kısmının “C) ÜÇÜNCÜ SINIF GAYRİSIHHÎ MÜESSESELER” bölümünde değiştirilen “1- ENERJİ SANAYİİ” alt bölümü hükümleri ile aynı bölümün “8- DİĞERLERİ” başlıklı alt bölümüne eklenen madde ve alt madde hükümlerine,

aykırı durumlar, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 ay içinde (Değişiklik sonrası: 31/7/2021 tarihine kadar) anılan hükümlere uygun hale getirilir."

Söz konusu düzenleme için tarih uzatılmasaydı yapı ruhsatı ve yapı kullanma izin belgesi verilmiş toplu iş yerlerindeki ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapılan iş yerleri metrekare şartından muaf tutulacaktı. 

EMLAK OFİSLERİ İÇİN ARANILAN ŞARTLAR İÇİN SÜRE 1 SENE UZATILDI! 

Yeni yönetmelik için süre uzatıldığı için daha önce açıklanan emlak ofisi büyüklüğü, bağımsız bölüm zorunluluğu, ikamet amaçlı olarak kullanılamayacak olan şartları da 1 sene boyunca aranmayacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@