Emlak Piyasası Sallanıyor: Sahte İlanlar Silindi, Konut Fiyatlarında Köpük Giderildi!

Son dönemde kiralık ve satılık ev fiyatlarında yaşanan dalgalanma piyasaları sallamaya devam ederken alınan önlemler de sonuç vermeyi sürdürüyor. Sahte ilanların silinmesi ile konutta balon patladı!

Emlak Piyasası Sallanıyor: Sahte İlanlar Silindi, Konut Fiyatlarında Köpük Giderildi!

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de konut fiyatlarına ve ev kiralarında rekor artışlar yaşanırken yapılan zamların bir furyaya dönüşmesi üzerine yeni önlemler alınmıştı. Alınan önlemler kapsamında yenilenen kira sözleşmelerinde zam oranı yüzde 25 ile sınırlandırılırken Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından ilanlarda yeni düzenlemeye gidilmişti.

Son dönemde emlak piyasasında yayımlanan sahte ilanlarla konut fiyatları ve ev kiralarında fiyatların şişirildiği, çok daha yüksek fiyatlarla verilen yanıltıcı ilanlar nedeniyle fiyatların yukarı yönlü itildiği tespit edilmişti. Bunun üzerine Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından alınan kararlar ile online ilan sitelerine bildirim zorunluluğu getirilmişti.

KONUT FİYATLARINDA BALON PATLADI MI, EV FİYATLARI DÜŞECEK Mİ?

Yapılan düzenlemenin ardından ilk sonuçlarda alınmaya başlandı. Pek çok sitede bulunan sahte ilanların GİB tarafından online sitelere getirilen bildirim zorunluluğunun ardından kaldırıldığı açıklandı. Emlak piyasasını manipüle etmek isteyen kötü niyetli kişilere yönelik olarak getirilen zorunluluk ile fırsatçılara göz açtırılmayacak.

Yapılan düzenlemeyi değerlendiren Elfi Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Özkan Aydemir, “Emlak piyasaları son birkaç yıldır ne yazık ki ciddi bir belirsizlik ve fiyat dengesizliği ile mücadele içindeydi. Bu belirsizlik ve fiyat politikalarındaki tutarsızlık sebebiyle başta vatandaşlarımız olmak üzere tüm kesimlerin mağduriyeti söz konusuydu. Ancak yeni yapılan düzenleme ile bu sorunların uzun vadede önüne geçileceğini düşünüyoruz” diyerek köpüğün sönmeye başladığını söyledi.

Online ilan sitelerinin büyük bir bölümünde düzenlemenin uygulamaya girmesinin ardından silinen ve yayından kaldırılan ilan sayısında yaşanan artışta uygulamanın başarısını gözler önüne seriyor.