Emlak Piyasasında Sonunda Beklenen Oldu! Satılık Ev İlanları Birer Birer Kaldırılıyor!

Konut piyasasında gelen zamlar sonrasında yeni bir sorun yaşanıyor. Stokçuluk yapmak isteyen ev sahipleri satılık konut ilanlarını bir bir kaldırmaya başladılar. Ev fiyatlarına ne kadar zam gelecek?

Emlak Haberleri 01.12.2021 - 11:40 01.12.2021 - 11:50 Elif İşçi

Ekonominin gidişatı ve döviz kurunun sürekli artışı vatandaşı yeni zamlar konusunda alıştırdı. Özellikle gıdadan, elektroniğe, tekstilden, hizmet sektörüne kadar pek çok alanda yeni zamlar geldi. Bu zamların devamının da geleceği düşünülüyor. Bunun üzerine her alanda zam geleceği yönündeki endişe konut sektörünü de yakından etkiledi.

Pek çok alanda gelen zamlarla ve zam beklentileri ile birlikte stokçuluk gündeme gelmeye başladı. Bunun anlamı ise yeni gelecek zam beklentileri karşısında ellerindeki ürünü satmaktan vazgeçerek zamlı fiyatları beklemek olarak adlandırılıyor. Pek çok alanda alıştığımız stokçuluk şimdilerde konut sektöründe de geldi.

KONUT SEKTÖRÜNDE TALEPLER HALA YÜKSEK!

Emlak Piyasasında Sonunda Beklenen Oldu! Satılık Ev İlanları Birer Birer Kaldırılıyor!

Merkez Bankası tarafından Konut Fiyat Endeksi açıklanmıştı. Eylül ayında konut fiyatlarında yüzde 35.5 oranında bir artış yaşandı ve bu rakamlar rekor olarak adlandırıldı. Konutlarda metrekare birim fiyatları 5 bin liranın üzerine çıkarak yeni rekorları da beraberinde getirdi. İnşaat malzemelerinin zamlanmasının da bu süreçte son derece etkili olduğu konuşuluyor.

Fiyatların yükselmesi konut satışlarına olan ilginin düşmesine neden olmadı. Aksine talebin son derece yüksek olması şaşırtıcı bir gelişme olarak değerlendirildi.

KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI DÜŞTÜ!

Kamu bankaları konut kredisi faiz oranlarını uzun bir aranın ardından düşürdü. Konut kredisi faiz oranları yüzde 1.29 seviyelerine kadar düştü. Bunun üzerine konut almanın tam zamanı olduğunu söyleyen uzmanlar, son günlerde artan stokçuluk karşısında vatandaşların durumdan olumsuz etkilendiğini belirtiyorlar.

Konut sektöründe fiyat artışının devam edeceği düşünülüyor. Bununla birlikte en az yüzde 45 oranında yeni zamların ekleneceği ifade edildi.

EVLER İLANDAN HIZLA KALDIRILIYOR!

Emlak Piyasasında Sonunda Beklenen Oldu! Satılık Ev İlanları Birer Birer Kaldırılıyor!3

Yapılan incelemelerde satılık konut ilanlarının giderek azaldığı tespit edildi. Ancak bu durumun satışlarla bir ilgisi yok. Yeni yıldan itibaren konut fiyatlarının artacağının öngörülmesi üzerinde ev sahipleri stokçuluk yaparak ilanları kaldırmaya başladılar. Bu durumda yeni yıldan sonra zamlı fiyatlarla yeniden ilana koymaları bekleniyor. Hatta tapu işlemleri sırasında bile satıştan vazgeçen ev sahiplerinin olduğu ortaya çıktı. İlanlardan kaldırılan satılık ev oranları yüzde 12 seviyelerine kadar ulaştı.  

Gelişmelerden Haberdar Olun

@