Emlak Sektörü Web Tapu Sistemine Entegrasyon Talep Ediyor!

Tapu işlemlerinin kolaylaştırılması amacıyla hayata geçirilen Web Tapu sistemiyle ilgili gelişmeler yaşanıyor. Emlak sektörü, web tapu sisteminin entegrasyona ihtiyacı olduğunu belirtiyor.

Emlak Haberleri 26.01.2022 - 14:24 26.01.2022 - 14:24 Büşra Uluşen

Geçtiğimiz dönemlerde tapu işlemlerini kısa yoldan yapmak için hayata geçirilen Web Tapu sistemiyle ilgili yeni gelişmeler yaşanıyor. '' Tapunun Kısayolu'' sloganıyla yola çıkan sistemi binlerce kişi tarafından kullanılıyor. 

Web Tapu sistemine ilişkin açıklama yapan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, Web tapu sisteminin günümüz şartlarına ve taleplere göre her geçen gün geliştirildiğini, son yapılan düzenleme ile vekalet sahibi bir kişinin tapu işlem başvurusu yapabildiğini aktardı. 

ENTEGRASYON GEREKLİ

Tapu sisteminde görünmeyen taşınmazları olanlar da bu sistem ile taşınmaz ilişkilendirme menüsünü kullanarak mallarını beyan edebiliyorlar. Değerleme yetki onayı menüsüyle değerleme hizmetlerine yönelik muvafakatname oluşturulabiliyor, yetki belgeli emlak işletmelerine de başvuru yapabilme ve takyidat görebilme yetkisi tanımlanıyor. 

Web tapu sistemi ile tapu dairelerinde uzun süren işlemlerin kısa süre içerisinde halledildiğini söyleyen Özelmacıklı, sistem ile vatandaşların tapu müdürlüklerine gitmelerine gerek kalmadan işlem başlatabileceklerini ve evrak yükleyebileceklerini belirtti. 

web tapu sistemi

Vatandaşlar bu yenilikçi sistemle birlikte internet üzerinden harçlarını ödeyebilecek, sadece imza aşamasında tapu müdürlüklerine giderek imzalarını atıp güvenli bir şekilde işlemlerini gerçekleştirebilecekler. 

TİCARET BAKANLIĞI İLE ENTEGRASYON YAPILMALI

Konuya ilişkin açıklamalarına devam eden Özelmacıklı, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'nün gelişmiş teknolojik altyapısının Ticaret Bakanlığı ile entegre olmasına ihtiyaç duyduklarının altını çizerek, emlak işletmelerinin yetkilendirme sözleşmeleri kapsamında web tapudan doğrudan takyidat görme imkanlarının olmasını talep ettiklerinin belirtti. 

web tapu2

Bu konuda Ticaret Bakanlığı tarafından yetki belgesine sahip olan emlak işletmelerinin, yetkilendirme sözleşmelerini bir sisteme yükledikten sonra Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'nün entegrasyon sağlamalarını istediklerini söyledi. Yapılacak bu entegrasyon işlemi ile taşınmazların tapu kaydı, cinsi, adres bilgileri, ipotek, haciz ve benzeri kısıtlamaların olup olmadığına erişilebilecek. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@