Aile Konutu Nedir? Aile Konutu Kayıt İşlemleri Nasıl Yapılır?

Yeni evlenen çiftler başta olmak üzere aileler son dönemlerde aile konutu kaydı yaptırıyorlar.

Aile Konutu Nedir? Aile Konutu Kayıt İşlemleri Nasıl Yapılır?

Yeni evlenen çiftler başta olmak üzere aileler son dönemlerde aile konutu kaydı yaptırıyorlar. Peki aile konutu nedir? Aile konutu kaydı nasıl yaptırılır? İşte aile konutuna dair bilinmesi gerekenler.

Emlak365.com - Aile konutu son yılların en sık araştırılan düzenlemelerin başında geliyor. Yeni evlenecek çiftler yada yeni ev alan ailelerin başvuruda bulunduğu aile konutu düzenlemesi eşlerin her iki tarafına da özel haklar sağlıyor. 

AİLE KONUTU NEDİR?

Aile Konutu; ailelerin sürekli, uzun süreli ve kalıcı olarak barınmak amacıyla kullandıkları ev, yaşadıkları alan olarak tanımlanıyor. Aile konutu tanımı olması için çiftlerin evli olmaları gerekiyor. Bir konutun aile konutu olabilmesi için evlilik şartının sağlanması gerekiyor. Medeni Kanunun 194. maddesinde yer alan aile konutu tanımı Evli çiftin düzenli yerleşim amacıyla kullandığı ve yaşadığı, barınmak amacıyla ikamet ettiği yer olarak nitelendiriliyor. Bir evin aile konutu olabilmesi için içerisinde sürekli yaşam olması gerekiyor. Yazlık gibi dönemsel kullanılan konutlar, aile konutu olmuyor. 

Aile konutu eşlerin her iki tarafına da özel haklar sağlıyor. Aile konutu olan bir yapını satışı eşlerden ikisinin de onayı olmadan yapılamaz. Onay alınmadan yapılan satışların iptali için dava açılabilir. Aile Konutu; ailelerin sürekli, uzun süreli ve kalıcı olarak barınmak amacıyla kullandıkları ev, yaşadıkları Yine eşlerden biri diğerinin onayı olmadan aile konutunu başkasına devredemez, satamaz veya başkalarına kiralayamaz. Ayrıca eşlerden biri, diğer eşin açık onayı olmaksızın tapuda aile konutu üzerindeki hakları sınırlayamaz.

AİLE KONUTU KAYDI NASIL YAPILIR?

Aile konutu kaydı yaptırmak isteyen eşler ilk olarak muhtarlığa gidecekler. Buradan oturdukları evin ikametgâh olduğuna dair bir belge alacak çiftler ikinci aşama olarak Tapu Sicil Müdürlüğü’ne gidecekler. Tapu Sicil Müdürlüğü’nden ilk müracatlarını yapacak olan eşler kurum tarafından talep edilen işlemleri tamamlayacaklar. İşlemlerin tamamlansının ardından Tapu Sicil Müdürlüğü taşınmazın tapu kütüğünün şerhler hanesine “aile konutudur” kaydını düşüyor.

Yorumlar (0)