Amme Arazisi Nedir? Neye Göre Belirlenir Hangi Amaçla Kullanılır?

Gayrimenkul sektöründe sıkça kullanılan terimlerden bir tanesi de amme arazisi ifadesidir. Peki amme arazisi nedir? Amme arazileri hangi amaçla kullanılırlar? Amme arazileri hangi yapılar için ayrılır? İşte bilinmesi gerekenler.

Amme Arazisi Nedir? Neye Göre Belirlenir Hangi Amaçla Kullanılır?
Gayrimenkul alım satım ve kullanım aşamalarında vatandaşların karşılarına çok sayıda emlak terimi çıkmaktadır. Bu terimler gayrimenkulün durumuna ilişkin ayrıntılı bilgi edinmesini sağlarken gayrimenkulün kullanım alanına ilişkin de bilgi verir.

Bu kapsamda kullanılan terimlerden bir tanesi de amme arazileri ifadeleridir. Amme arazilerinin neler olduğunu, hangi maksatla kullanıldığını ve amme arazilerine dair özel durumları aktarıyoruz.

AMME ARAZİLERİ NEDİR?

Amme arazisi ifadesi çok genel bir ifadeyle kamuya a hizmet etmek amacı ile ayrılan araziler için kullanılır. Amme arazileri belirli bir alan, dönem içerisinde parsel olarak ayrılır. İlgili kurumların belirlemeleri ile ayrılan bu araziler üzerine ise yalnızda kamu kurumlarınca kullanılacak yapılar inşa edilir.

Amme Arazilerine Hangi Yapılar İnşa Edilir?

Amme arazileri yukarıda da belirttiğimiz gibi kamuya ait yapılar için ayrılırlar. Bu kapsamda bu arazilerde inşa edilecek yapılar sınırlıdır. Örnek vermek gerekirse amme arazilerine kamu yararını gözeten eğitim kurumları, hastaneler ve ibadethaneler ve bu tür kullanım amacı olan yapılar inşa edilir.

Başka Mülkiyete İzin Yok

Herhangi bir alanda amme arazisi olarak ayrılan bölgeye başka bir özel yapı yapılamaz. Bu alanlar özel mülkiyet olarak kullanılamazlar. Amme arazileri sadece kamu kuruluşlarına hizmet etmesi maksadıyla kullanılır.

Özel Araziler Amme Arazisi Olarak Kamulaştırılır Mı?

Amme arazileri alandaki boş alanlardan belirlenebilir. Ancak ilgili kurum tarafından gerekli görülmesi durumunda özel mülkiyete sahip olan araziler kamulaştırılabilir. Kamulaştırılan bu araziler daha sonra amme arazisine dönüştürülebilir. Bir arsa veya arazinin kamulaştırılması o alanın amme-arazisi olarak ayrılmış olduğu anlamına gelir.
Yorumlar (0)