Apartman ve Sitelerde Otopark Kullanımı İle Paylaşımı Nasıl Olmalı?

Araba satış rakamlarının rekor üzerine rekor kırması ve pandemi nedeni ile artık çoğu evde 2 araç bulunmasıyla beraber ne yazık ki apartmanlarda ve sitelerde otopark sorunları yaşanmaya başlandı. Peki, apartman otopark kullanımı ve sitelerde otopark paylaşımı nasıl olmalı, apartman otopark numaralandırma zorunlu mu, sitede otopark yerlerinin dairelere tahsisi nasıl yapılmalı?

Apartman ve Sitelerde Otopark Kullanımı İle Paylaşımı Nasıl Olmalı?

Sitelerde ve apartmanlarda araç sayılarının hızla daire sayısını aşması ile beraber ne yazık ki otopark sorunları da artıyor. Bazı ailelerde koronavirüs salgını sonrası araç sayısının ikiye ulaşması, hatta bu sayının aşılması ile beraber mevcut otoparklar yetersiz kalırken komşular arasında da otopark kavgası yaşanıyor. 

APARTMAN OTOPARK PAYLAŞIMI NASIL OLMALI?

Ülkemizde kat malikleri arasında yaşanan tüm anlaşmazlıklar ve sorunlar Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamında çözülmektedir. Apartmanlarda ve sitelerde yaşanan otopark sorunları da bu kanun kapsamında çözülmektedir. Kat Mülkiyeti Kanunu 67. maddesi kapsamında otopark alanı ortak kullanım alanı olarak kabul edilmekte olup daire sahiplerinin arsa paylarına göre bölünmektedir. 

Örnek vermek gerekirse 10 apartmanlı bir dairede 12 otopark yeri bulunuyorsa bu durumda fazla olan 2 otopark alanı arsa payı en fazla olan kat malikine tahsis edilmektedir. Bunun tam tersi durumların yaşandığı fazla daire sayısı olmasına rağmen daha az sayıda otopark alanı bulunması durumunda ise büyük tartışmalar yaşanmaktadır. 

Bu tip durumlarda Apartman Genel Kurulu toplantısı ile sorunun çözümü sağlanmalıdır. Kat maliklerinin araçlarını dönüşümlü olarak park etmeleri en adil çözüm olarak kabul edilir. Örneğin 1 aylık süreçte başka bir kat malikinin otoparkı kullanırken diğer kat malikinin aracını başka bir yere park etmesi, 1 aydan sonra ise kat maliklerinin yer değiştirmesi gibi çözümler üretilebilmektedir. 

Emlak365.com

Yorumlar (0)