Bahçe Duvarı İçin Ruhsat ve Belediyeden İzin Gerekir Mi?

Son dönemde pandemi nedeni ile müstakil evlere olan ilgi artarken müstakil evlerde, apartmanlarda ve sitelerde yapılan bahçe duvarları da artmaya başladı.

Bahçe Duvarı İçin Ruhsat ve Belediyeden İzin Gerekir Mi?

Son dönemde pandemi nedeni ile müstakil evlere olan ilgi artarken müstakil evlerde, apartmanlarda ve sitelerde yapılan bahçe duvarları da artmaya başladı. Peki, bahçe duvarı için ruhsat gerekir mi, belediyeden izin almak zorunlu mu?

Emlak365.com/ Bahçe duvarı yapmak isteyen kişilerin sayıları hızla artarken özellikle de pandemi döneminde bahçede geçirilen zamanın artması da sayıda yaşanan yükselişte etkili oldu. BAHÇE DUVARI İÇİN RUHSAT RUHSAT ALMAK GEREKİR Mİ?Yapıldığı alanda hem güvenlik hem de gizililk için kullanılan bahçe duvarları için yanıt aranılan en büyük sorulardan biri de ruhsat zorunluluğu bulunup bulunmadığıdır. İskele kurulumu yapılmadan inşa edilen bahçe duvarı için inşaat ruhsatı alınmasına gerek yoktur. Yine aynı şekilde belediyeden de bahçe duvarı için izin alma zorunluluğu yoktur. Ancak iskele kurulumu yapılacaksa bu durumda mutlaka izin alınması gerekmektedir. Yine bahçe duvarı inşaatı için belediyeler tarafından belirlenen sınırlara uyulması zorunludur. BAHÇE DUVARI YÜKSEKLİĞİ NE KADAR OLMALIDIR?Bahçe duvarının yüksekliği için uygulanan sınır yol tarafında bulunan cephe 50 cm. ve konut tarafından bulunan cephede ise en fazla 2 mt. olarak uygulanmaktadır. Yapılan bu duvarın üzerine ise yine 1 metreye kadar demir parmaklık takma hakkı verilmektedir. 

Yorumlar (0)