Balon Ödeme Nedir / Ne Demek?

Son dönemde konut projeleri ve konut kredisi paketlerinde sıklıkla tercih edilen terimlerden biri de balon ödeme terimidir.

Balon Ödeme Nedir / Ne Demek?

Son dönemde konut projeleri ve konut kredisi paketlerinde sıklıkla tercih edilen terimlerden biri de balon ödeme terimidir. Peki, balon ödemeli kredi ve balon ödemeli konut ne demek, avantajları nelerdir?

Bankaların artan kredi talepleri sonrası ödeme yöntemleri de şekillenirken balon ödeme yöntemi son dönemde konut projeleri için de uygulanmaktadır. BALON ÖDEME NE DEMEK?Satın alınan konutun taksitinde ya da kullanılan kredinin ödeme programında ilk aylarda daha düşük taksit ödemek isteyen kişilere sunulan ödeme yöntemidir. Bu yöntemde kişi ödeme planını baştan belirlemekte, belirlenen tarihte toplu ödeme yapacağını taahhüt etmektedir. Ara ödemeli kredi / konut ya da balon ödemeli kredi / konut adı ile anılan bu yöntemde tüketici tarafından ödenen toplu parayı ifade etmektedir. Özellikle de kısa süreli maddi sorunları nedeni ile ev alamayan ya da kredi çekemeyen kişilere hitap eder. Ya da belirli bir süre sonra eline toplu para geçecek olan kişiler bu süre için balon ödeme vadederek bankadan daha düşük faiz oranı ile kredi kullanma imkanı elde ederler. Örneğin kişinin 3 ay sonra tahsil edeceği bir çeki bulunuyorsa ve bu çek öncesi nakit paraya ihtiyacı varsa 3 ay sonra balon ödemeli konut kredisi çekerek daha düşük faiz oranlarından yararlanabilir ya da konut satın alarak daha indirimli bir fiyatla evini satın alma fırsatı elde edebilir. Emlak365.com


Yorumlar (0)