Emlakçı Komisyonu 2021 Yılında Kaç TL Oldu?

Konut almak, satmak ya da kiralamak isteyen kişilerin büyük bir bölümü sahibinden ilanları takip ederken bir bölümü ise emlak ofisleri üzerinden emlakçılar vasıtası ile işlem yapmayı tercih etmektedir.

Emlakçı Komisyonu 2021 Yılında Kaç TL Oldu?

Konut almak, satmak ya da kiralamak isteyen kişilerin büyük bir bölümü sahibinden ilanları takip ederken bir bölümü ise emlak ofisleri üzerinden emlakçılar vasıtası ile işlem yapmayı tercih etmektedir. Bu işlemler için emlakçı komisyonu ödenmektedir.

Profesyonel olarak hizmet vermeleri, işlemleri daha kısa sürede sonuçlandırmaları ve dolandırıcılık olaylarına karşı yetki belgesi ile vatandaşları korumaları nedeni ile pek çok kişi tarafından yapılacak ev, işyeri satışı ve kiralama işlemlerinde emlakçılar tercih edilmektedir. Ancak bu işlemler için belirlenen tutarda emlakçı komisyonu ödemesi yapılması gerekir. EMLAKÇI KOMİSYONU 2021Yapılan her işlem öncesinde emlakçı süreli ya da süresiz iş sözleşmesi imzalayarak aracılık işlemi için şartları belirler. Aracılık hizmeti verdiği taraflar arasında anlaşma sağlanırsa bu durumda sözleşmede belirlenen fiyat üzerinden komisyon almaya hak kazanır. Alım satım komisyonu yanı sıra kiralama komisyonu da alınmaktadır. Emlakçı komisyonu konut ve taşınmaz satışı işlemlerinde alıcı taraftan yüzde 2 oranında satıcı tarafından yüzde 2 olmak üzere toplamda yüzde 4 olarak tahsil edilmektedir. Örneğin 200 bin liralık bir konut satışı için aracılık yapan emlakçı bu satış işleminden 4 bin TL konutu satan kişiden 4 bin lirada konutu alan kişiden olmak üzere toplamda bu satış işleminden 8 bin TL komisyon tahsil etmektedir. Ancak bu işlemde alınacak olan komisyon tarafların anlaşmasına bağlı olarak tek bir taraftan tahsil edilebileceği gibi yine anlaşmaya bağlı olarak emlakçı daha düşük komisyon tahsil edebilmektedir. Burada uygulanan yüzde 2 oranı üst sınır olarak uygulanmakta olup bunun daha düşük bir oranı üzerinden komisyon alınması ya da emlakçının sadece bir taraftan komisyon alması da mümkündür. Örneğin satış bedelinin çok yüksek olduğu bir satışta emlakçı komisyonunu düşürebilir. Kiralama işleminde ise evi kiraya verenden komisyon alınmakta olup bir aylık kira bedeli tahsil edilmektedir. Emlak365.com

Yorumlar (0)