14 Ağustos 2019 Çarşamba 23:00
İlam Nedir, İlamlı ve İlamsız İcra Takibi Nasıl Yapılır?

Açılan bir davanın yetkili mahkemelerce karara varılmasından ardından bu kararın bir nüshasına ilam denmektedir. Özellikle ilamlı icra takiplerinin yapılabilmesi için bu belge çok önemlidir.

Ancak ilamın yerine geçen bazı belgeler de mevcuttur. Bu belgelerden bir tanesi mahkemede hazırlanmış olan sulh ve kabullerdir. Ayrıca noterden alınan onaylı senetler de ilamın yerine kullanılabilmektedir. 

İlamsız İcra Takibi 

Bir borcun ödenmemesi gibi durumlarda icra takibi yöntemine başvurulabilir. Bir kişi borcunu alamadığı durumlarda borçluyu mahkemeye vererek icra takibini başlatabilir.

İcra takipleri ilamlı ve ilamsız olmak üzere iki şekilde başlatılabilir. İlamsız icra bir mahkeme kararı olmadan alacaklı kişinin icra takibini başlatmasıdır. Bunun için alacaklı kişinin icra dairesine başvuruda bulunması gereklidir. Bu başvurunun ardından borç sahibine ödemeyi yapmasına dair bir tebligat gönderilir. 

İlamsız icra takipleri yalnızca borcun para ve teminatlar olması durumunda yapılabilir. Hakkında ilamsız icra takibi başlatılan kişi ise bu karara itiraz edebilir. İtiraz tebligatın ulaştırılmasının ardından 7 gün içerisinde yapılmalıdır. Bu itiraz ile borcun bir kısmının ya da tamamının reddedilmesi mümkündür. 

İlamlı İcra Takibi 

Genellikle alacaklılar dava açma işlemine gerek kalmamasından dolayı ilk olarak ilamsız icra takibi başlatırlar. Bunun ardından borç hala tahsil edilmez ise bu durumda yapılacak şey ilamlı icra takibi sürecine geçilmesidir.

İlamlı icra takiplerinde mahkemece alınmış icra kararının olması gereklidir. İlamsız icra takibinde borçluya ödeme yapılması konusunda tebligat iletilir. Fakat ilamlı icra takibinde ise borcu olan kişiye direkt olarak icra emri yollanır. Ayrıca ilamlı icra itirazı söz konusu değildir. Alacaklının elinde bir mahkeme kararının yani ilamın olmasından dolay bu icraya itiraz edilememektedir. 

 Emlak365.com

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.