İskan Belgesi Nedir, Nereden Alınır?

Ev sahibi olmak isteyen kişilerin en çok dikkat etmeleri gereken konuların başında iskan belgesi yer almaktadır.

İskan Belgesi Nedir, Nereden Alınır?

Ev sahibi olmak isteyen kişilerin en çok dikkat etmeleri gereken konuların başında iskan belgesi yer almaktadır. Peki, iskan belgesi nedir, nereden alınır, sorgulama nasıl yapılır, iskansız ev almanın riskleri nelerdir?

Türkiye'de ne yazık ki pek çok konutta iskan sorunu yaşanırken iskan belgesi bu nedenle büyük önem taşımaktadır. Özellikle de iskansız ev almanın riskleri bulunduğu için yeni ev almak isteyen kişilerin mutlaka iskan belgesi sorgulama yapmaları gerekmektedir. 

İSKAN BELGESİ NEDİR?

Müteahhitler yeni konut yapımına başlamadan önce belediyeye başvuruda bulunarak inşaat izni almaktadır. Bu izne göre konut projesi yapılarak tamamlanmak zorundadır. Konutun yapım aşaması bittikten sonra belediye tarafından yapılan denetimler sonrası inşaatın projeye uygun olarak yapıldığının tespit edilmesi sonrasında verilen oturma iznine iskan belgesi adı verilir. Bu ruhsat inşaatın projeye uygun olarak tamamlanmadığı ve hiçbir borcunun bulunmadığı anlamına gelir. 

İSKAN BELGESİ NEREDEN ALINIR?

İskan belgesi inşaatı yapan müteahhit tarafından inşaatın sınırları içerisinde yer aldığı belediyenin İmar Müdürlüğü şubesinde Yapı Kullanma İzni Birimleri tarafından verilmektedir. 

İskanı olmayan binalar teknik açıdan tamamlanmamış ve yarım kalan projelerdir. Bu nedenle iskansız konut almak isteyen kişilerin belirli risklere karşı mutlaka öncesinde araştırma yapması, mümkünse iskanı olan daireleri tercih etmeleri önerilmektedir. 

İSKAN BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

İskan belgesi almak için başvuru belgeleri;

İskan belgesi dilekçesi, 

Proje Müellifleri Raporu

Tapu kayıt bilgileri, 

13/18 cm boyutlarında hazırlanan cephe fotoğrafları, 

Vergi dairesinden alınan ilişki kesme belgesi, 

Su dağıtım şirketinden alınan dış kanal belgesi, 

Emlak vergisi ve ÇTV borcu yoktur yazısı, 

Telekom tarafından verilen olur yazısı, 

Yapı Denetim Kuruluşu tarafından hazırlanan rapor, 

SSK üzerinden alınacak borcu yoktur yazısı. 

Emlak365.com

Yorumlar (0)