Kira Stopajı Nedir, Nasıl Ödenir, Kimler Muaftır?

Emlak sektöründe vergilendirme yollarından birisi olan kira stopajı hakkında araştırmalar yapılıyor. Kira stopajı nedir, nasıl hesaplanır, kimler muaftır?

Kira Stopajı Nedir, Nasıl Ödenir, Kimler Muaftır?

Kira stopajı konusu sıklıkla araştırma yapılan konulardan birisi olmaya devam ediyor. Emlak sektöründe oldukça kullanılan ve ödemesi gerçekleştirilen bir vergilendirme sistemi olan kira stopajına dair tüm detaylar araştırılıyor. Peki kira stopajının detayları nelerdir, kimler öderler? Kira stopajı nasıl hesaplanır? Kira stopajı ödemekten kimler muaftır? Kimler kira stopajı ödemezler?

KİRA STOPAJI NEDİR?

Gayrimenkul sahibi tarafından kiraya verilen bir iş yerinin brüt kira tutarından yapılan kesintiye kira stopajı denilmektedir. Ticari gayrimenkuller tarafından devlet tarafından tatbik edilen bir vergilendirme sistemi anlamına gelmektedir. Kira gelirleri gayrimenkul sahiplerine sahiplerine verilmeden önce vergisi kira stopajı ile ödenebilmektedir. Vergi ödemelerini düzenli hale getiren bu sistemde ödeme yükümlülüğü mülk sahibinde değil kiracıdadır. Kira stopajı kiracılar tarafından ödenir?

KİRA STOPAJI NASIL ÖDENİR?

Kira stopajı kiracılar tarafından her ay ödenmesi zorunlu olan bir vergi türüdür. İş yeri kiracıları tarafından ödenen kira stopajları vergi dairelerine mülk sahibi adına ödenmektedir. Mülk sahipleri de kira stopajının ödenip ödenmediğini e-devlet üzerinden takip edebilmektedirler. Ayrıca kiracılar kira stopajını ödemediklerinde mülk sahiplerinin kiracının tahliyesini isteyebilirler. Bu aynı zamanda gayrimenkul sahiplerine haklı gerekçe sunmaktadır.

KİRA STOPAJI NASIL HESAPLANIR?

Kira stopajı hesaplama merak edilen konular arasında yer almaktadır. Kira stopajı hesaplaması brüt kira bedeli üzerinden yapılır. Brüt kira bedelinin yüzde 20'si kadar kira stopajı ödenir. Ancak bazı kiralama sözleşmelerinde brüt kira belirtilmemektedir. Bu durumda net kira 1,25 ile çarpılarak veya 0,80'e bölünerek stopaj hesaplanır. 10 Bin TL brüt kirası olan bir iş yeri için 8 Bin TL mülk sahibine ödenir ve 2.000 TL de kira stopajı olarak vergi dairesine yatırılır.

KİMLER KİRA STOPAJI ÖDEMEZLER?

Kira stopajı ödemeyecek olan kişiler kanunla belirlenmiştir. Buna göre maaşlarını yurt dışından alanlar, yabancı elçilik ve konsoloslukta görevli olan çalışanlar, yıllık beyanname gösterilmesi gereken ödemeleri gerçekleştirecek olanlar kira stopajı ödemezler.

Yorumlar (0)