Kiracı Hangi Masrafları Öder, Hangilerini Kira Fiyatından Düşebilir?

Kiracılar ile ev sahipleri arasında yaşanan anlaşmazlıkların başında eve yapılan masraflar ve bu masrafları kimin ödeyeceği sorunu yer almaktadır. Peki, hangi masrafı kiracı öder, hangi masrafı ev sahibi öder, kiracılar hangi masrafı kira fiyatından düşebilir?

Kiracı Hangi Masrafları Öder, Hangilerini Kira Fiyatından Düşebilir?

Kiralanan taşınmaza ilişkin yapılan masraflar konusunda anlaşmazlıklar yaşanabilmektedir. En çok yaşanan sorunların başında ise hangi masrafın kiracı hangi masrafın ev sahibi tarafından ödendiği konusunda yaşanmaktadır. 

KİRACILAR HANGİ MASRAFI KİRADAN DÜŞEBİLİR?

Kiracılar tarafından yapılan masrafların bir bölümünü kiradan düşme hakkı bulunmaktadır. Bu noktada anahtar kelime demirbaştır. Taşınmazın demirbaşı olanlar için yapılan masraflar ev sahibine aittir. Örneğin konuta pimapen yapılması, duşakabin yapılması, kombi takılması gibi demirbaş ürünler için yapılan masraflar ev sahibine aittir. 

Ancak bu noktada kiracının ev sahibinden onay alması ve bu onayın ardından tadilat yaptırması gerekir. Acil durumlarda ise bu zorunluluk ortadan kalkar. Örneğin su borusunun patlaması giib bir durumda kiracı tesisatı acil olarak yaptırmalı ve faturasını alarak ödemiş olduğu parayı kiradan düşebilir. 

KİRALIK EVDE KOMBİ ARIZASI KİME AİTTİR, KİRACI MI, EV SAHİBİ Mİ ÖDER?

Kombi evin demirbaşı olduğu için yaşanan arızanın masrafı ev sahibine aittir. Ancak kiracının hatalı kullanımı nedeni ile yaşanan arızalarda masrafın ödemesi konusunda kiracının bu tutarı ödemesi talep edilebilir. 

KİRACI HANGİ MASRAFLARI KİRA FİYATINDAN DÜŞEBİLİR?

Ev sahibinin rızası alınarak yapılan konut tadilat giderleri, kombi arıza giderleri, üst kattan yaşanan su sızıntısı giderleri, asansör giderleri, bina dış cephesi gibi binaya ve taşınmaza ait giderler kiracı tarafından ödense dahi kiradan düşülebilir. Ancak konutun kiracının talebine bağlı olarak yaptırılan dekorasyon giderleri ve boya badana gibi işlemlerine ilişkin masrafları kiracı öder. 

Emlak365.com

Yorumlar (0)