Paylı Mülkiyet Nedir, Nasıl Kullanılır, Anlaşmazlıklar Nasıl Çözülür?

Gayrimenkul sektöründe araştırılan terimlerden birisi de paylı mülkiyet kavramıdır. Vatandaşlar paylı mülkiyete dair detayları merak ediyorlar. Paylı mülkiyet nasıl kullanılabilir?

Paylı Mülkiyet Nedir, Nasıl Kullanılır, Anlaşmazlıklar Nasıl Çözülür?

Emlak sektöründe çokça kullanılan terimlerden birisi de paylı mülkiyettir.Bu mülkiyet çeşidi hakkında araştırmalar yapılıyor. Paylı mülkiyet nedir? Paylı mülkiyet sahiplerinin hangi hakları vardır? Paylı mülkiyet kullanımında pay sahiplerinin hangi hakları bulunur? Paylı mülkiyetlerde uyuşmazlıklar nasıl çözülür?

PAYLI MÜLKİYET NEDİR?

Gayrimenkul sektörünün sıkça kullanınan kavramlarından olan paylı mülkiyet halk arasında müşterek mülkiyet olarak da bilinmektedir. Türk Medeni Kanunu'na göre paylı mülkiyet bir mülkün üzerinde birden fazla kişinin hesse sahibi olması anlamına gelmektedir. Paylı mülkiyet satın alma yoluyla meydana gelebildiği gibi genellikle de miras yolu ile ortaya çıkar. Paylı mülkiyetlerde mülkiyet hakkı tek kişide değildir ve bu mülkiyete dair tasarrufta bulunulmasında tüm hissedarlar söz sahibi olurlar.

PAYLI MÜLKİYET NASIL KULLANILIR?

Paylı mülkiyetlerde tüm hissedarların karar verme yetkisi bulunmaktadır. Örneğin paylı mülkiyete sahip bir arazi üzerinde bir ev yaptırılmak istendiği takdirde tek bir hissedarın vereceği karar ile resmi işlemler başlatılamaz. Tüm hissedarların anlaşma sağlaması gerekmektedir. Yine aynı örnekten hareketle paylı mülkiyet üzerinde yapılan inşaatlar üzerinde hisse sahiplerinin de hakları olur. Böyle bir durumda anlaşma sağlanmamış pay sahipleri inşaatı durdurma ve yıktırma haklarına dahi sahip olurlar. Bu haklar mahkeme aracılığı ile kullanılır. Paylı mülkiyetten yararlanma ise tüm hissedarların hakları ile bağdaşması halinde olabilir.

PAYLI MÜLKİYET ANLAŞMAZLIKLARI NASIL ÇÖZÜLÜR?

Paylı mülkiyet kapsamında olan bir taşınmazdan ortaklar arasında tam anlaşma sağlanmadan faydalanmak çok zordur. Bu bneden anlaşma yapılması gerekir. Ancak genellikle de paylı mülkiyetlerde anlaşmazlık çıkmaktadır. Bu anlaşmazlıkların çözümü ise yalnızca mahkemelerde olmaktadır. Hakimin belirleyeceğişartlar ile hissedarlar mülklerinden yararlanabilirler. Bu durumda mülkiyetten yararlanma zaman ve yer olarak kullanılması şeklinde paylaştırma halinde olabilir. Yine de anlaşmazlık çözülemezse paylı mülkiyet mahkeme kararı ile satılarak hak sahiplerine hisseleri oranında paylaştırılır.

Yorumlar (0)