Süresi Dolan Kira Sözleşmesinin Feshi Yapılmazsa Ne Olur?

Ev sahipleri ile kiracılar arasında karşılıklı hakları ve uyulması gereken şartları belirlemek için kira sözleşmesi imzalanmaktadır.

Süresi Dolan Kira Sözleşmesinin Feshi Yapılmazsa Ne Olur?

Ev sahipleri ile kiracılar arasında karşılıklı hakları ve uyulması gereken şartları belirlemek için kira sözleşmesi imzalanmaktadır. Kira sözleşmesi süresi dolunca fesih gerekli midir, kira sözleşmesi feshi yapılmazsa ne olur?

Ev sahipleri ile kiracıların karşılıklı haklarını korumak adına imzalanan kira sözleşmesi imza atan her iki tarafı da belirli yasal yükümlülüklerin altına sokmaktadır. Bu nedenle hem ev sahibi hem de kiracının imza atmadan önce bu sözleşmeyi iyi bir şekilde incelemesi gerekmektedir. 

KİRA SÖZLEŞMESİNİN TARİHİ NE ZAMAN DOLAR?

Üzerinde aksini gösteren bir ibare bulunmazsa bu durumda kira sözleşmesi 12 aylık yani 1 senelik olarak düzenlenmiş kabul edilir. Ancak imzalanan kira sözleşmesinde "24 ay geçerlidir ya da 6 ay için geçerlidir" gibi bir ibare bulunuyorsa bu durumda sözleşmede geçerli olan ibare kabul edilir. 

KİRA SÖZLEŞMESİ FESHEDİLMEZSE NE OLUR?

Süresi dolmasına rağmen feshedilmeyen kira sözleşmesi otomatik olarak yenilenmiş olarak kabul edilir ve aynı şartlarla 1 yıl daha geçerli olarak uygulanır. 

Bu nedenle kiracının evden çıkması ya da ev sahibinin kiracısını evden çıkarmak istemesi gibi durumlarda kira sözleşmesi tarihi dolmadan önce mutlaka sözleşmenin feshedilmesi gereklidir. Bunun için yazılı olarak karşı tarafa bildirimde bulunulması yeterli olacaktır. Kira sözleşmesinin feshedilmediği ve kiracının kirasını düzenli olarak ödemeye devam ettiği durumlarda ev sahibinin kiracıyı çıkarma hakkı yoktur. 

Emlak365.com

Yorumlar (0)