Ters Dubleks Ne Demek?

Kalabalık ailelerin tercihi daha geniş olması nedeni ile dubleks daireler olarak öne çıkarken verilen ilanlarda yer alan ters dubleks ibaresi de merak konusu oluyor.

Ters Dubleks Ne Demek?
Kalabalık ailelerin tercihi daha geniş olması nedeni ile dubleks daireler olarak öne çıkarken verilen ilanlarda yer alan ters dubleks ibaresi de merak konusu oluyor. Özellikle de internetten ev arayan kişilerin diğer dubleks daire fiyatları ile kıyaslandığında çok daha uygun fiyatlarla daha fazla ilgi gösterdiği ters dubleks nedir?

TERS DUBLEKS NEDİR?

İki katlı evlere dubleks daire adı verilmektedir. Bulunduğu konuma göre çatı dubleksi, ara dubleks ve ters dublek olmak üzere 3 farklı dubleks daire tipi bulunmaktadır. En üst katta yer alan dubleks dairelere çatı katı dubleksi adı verilmektedir. Bu dairelerde açık teras, kapalı teras ya da çatı katı seçenekleri bulunur.

Dubleks dairenin iki ara kat arasında yer alması durumunda ise ara kat dubleksi adı verilir. Örneğin binanın birinci ve ikinci katında yer alan ancak içten merdiven ile birbirine bağlantısı bulunan daireler ara kat dubleks olarak kabul edilir.

Dubleks dairenin giriş kat ve bir alt katta yer alması durumunda ise ters dubleks adı verilir. Bu ismin verilmesinin nedeni ise diğer iki tip dubleks dairede olduğu gibi merdivenin yukarı çıkmak için değil aşağıya inmek için kullanılmasıdır. Bu tip dubleks dairelerde bahçe katı olabileceği gibi bahçe imkanı da bulunmayabilir. Bu tip daireleri alırken dairenin alt katının kottan alıp almadığı, alt katta yer alan pencerelerinin ışık alıp almadığı, karanlıkta mı kaldığı ve rutubet, nem gibi sorunlar olup olmadığı incelenmelidir.

Emlak365.com
Yorumlar (0)