Emlak Vergisi 2020 Müjdesi! Geriye Dönük 5 Senelik Ödediğinizi Paranızı Geri Alma Hakkınız Var

Türkiye'de evi, işyeri, arsası, dükkanı, arsası ve tarlası olan kişiler her sene düzenli olarak emlak vergisi ödemesi yapmaktadır.

Emlak Haberleri 29.03.2020 - 09:00 15.07.2021 - 00:08 Emlak 365

Türkiye'de evi, işyeri, arsası, dükkanı, arsası ve tarlası olan kişiler her sene düzenli olarak emlak vergisi ödemesi yapmaktadır. Emlak vergisi yeniden değerleme oranı üzerinden hesaplanarak her sene zamlanmakta, belirli muafiyet hakkı tanınan kişiler dışında ise emlak vergisi ödemesi yapması zorunludur. Ancak pek çok kişi bu muafiyet hakkı olduğunu bilmediği için vergi ödemesi yapmak zorunda kalmaktadır. Peki, emlak vergisi muafiyeti şartları nelerdir, kimler emlak vergisi öder, kimler emlak vergisi ödemez, emlak vergisi iadesi dilekçesi nasıl yazılır, emlak vergisinde zaman aşımı ne kadar, geriye dönük 5 yıllık ödeme nasıl geri alınır?

Türkiye sınırları içerisiinde taşınmazı bulunan kişilerin ödemekle yükümlü olduğu vergiler arasında emlak vergisi yer almaktadır. KİMLER EMLAK VERGİSİ ÖDER?Emlak vergisi muafiyeti sınırları içerisinde yer almayan ve Türkiye'de kayıtlı taşınmazı bulunan kişiler emlak vergisi ödemekle yükümlüdür. KİMLER EMLAK VERGİSİ ÖDEMEZ? Taşınmazı bulunmasına rağmen sahip olduğu konutu 200 metrekareden küçük olan ve tek taşınmazı bulunan emekliler, ev hanımları, şehidin dul ve yetimleri, gaziler ve hiçbir geliri olmayan kişiler emlak vergisi ödemelerinden muaf tutulmaktadır. 

EMLAK VERGİSİ MUAFİYETİ ŞARTLARI NELERDİR?Emlak vergisinden muaf tutulmak için kişinin mutlaka sahip olduğu taşınmazın büyüklüğünün 200 metrekare ve altında olması şartı aranmaktadır. Sahip olunan taşınmaz 200 metrekarenin üzerinde ise muafiyet hakkı tanınmaz. Buna ek olarak örneğin emeklilerin emlak vergisi muafiyet şartları içerisinde emekli olduktan sonra emeklinin tekrar çalışmaması yani ek bir gelirinin bulunmaması şartı da vardır. Yine örneğin emekli sahibi olduğu tek konutu işyeri olarak kiraya verdiyse ve buradan işyeri kira geliri elde ediyorsa yine muafiyet hakkını kaybeder. Ancak konut olarak kiraya verdiyse ve kendisi de ancak kiracı konumda bulunuyorsa muafiyet hakkından yararlanabilir. Yine şehidin dul eşi tekrar evlenirse ya da yetimi işe girerek gelir elde etmeye başlarsa bu durumda emlak vergisi muafiyeti hakkı ortadan kalkmış olur. Emlak vergisi muafiyeti bağ evi, yazlık, yayla evi gibi yılın belirli dönemlerinde kullanılan konutlar için uygulanmaz. Ancak kişi bu evi sürekli ikamet için kullanıyorsa bu haktan yararlanabilir. EMLAK VERGİSİ ÖDEME TARİHLERİ 2020! EMLAK VERGİSİ 1. TAKSİT VE 2. TAKSİT SON ÖDEME TARİHLERİ Emlak vergisi her sene 2 eşit taksit halinde ödenmekte olup emlak vergisi 1. taksit ödemesi 1 Mart 2020 tarihi itibari ile başlarken 31 Mayıs 2020 tarihi itibari ile sona erecektir. Emlak vergisi 2. taksit ödemesi ise 1 Kasım 2020 tarihi itibari ile başlayacak olup 30 Kasım 2020 Pazartesi günü sona erecektir. isteyen kişiler Mart ve Mayıs ayları içerisinde toplam borcun tamamını tek seferde ödeme imkanına sahipken isteyen kişiler de 2 taksit halinde ödeme yapabilmektedir. EMLAK VERGİSİ MUAFİYETİ DİLEKÇESİ 2020! ... Belediyesi Emlak Dairesi BaşkanlığınaBelediyeniz sınırları içerisinde yer alan .... adresinde bulunan taşınmazım için ödemiş olduğum emlak vergisi tutarının geriye dönük olarak ... (en fazla 5 yıl olarak yazılabilmektedir) yılık olarak hesaplanarak tarafıma iade edilmesini talep ederim. Saygılarımlaİsim SoyisimTarihİmza 

EMLAK VERGİSİNİ GERİ ALMA!Yukarıda yer alan dilekçe ile beraber emlak vergisi ödemesi yapmış olduğunuz belediyeyi ziyaret ederek muafiyet hakkı olmasına rağmen ödeme yapmış olduğunuzu beyan etmeniz yeterlidir. Emlak vergisi zaman aşımı süresi 5 sene olup kişi bu beyanı ile beraber en fazla geriye dönük olarak son 5 sene içerisinde yapmış olduğu emlak vergisi ödemelerini geri alma hakkına sahiptir. Kişinin örneğin emekli olması durumunda emeklilik kartı ile beraber belediyeyi ziyaret etmesi yeterli olacaktır. Belediye çalışanları burada başvuru sahibine yardımcı olarak muafiyet şartlarını taşıyıp taşımadığını sistemden kontrol edecek, uygun olması durumunda onay vererek muafiyet hakkını sisteme tanımlayacaktır. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@