Emlak Vergisi Borç Yapılandırması İçin İkinci Şans Sunuldu!

Koronavirüs nedeni ile vatandaş ödemelerde büyük sıkıntıya düşünce devletten vergi borcu affı beklentisi oluşmuştu.

Emlak Vergisi Borç Yapılandırması İçin İkinci Şans Sunuldu!

Koronavirüs nedeni ile vatandaş ödemelerde büyük sıkıntıya düşünce devletten vergi borcu affı beklentisi oluşmuştu. Vergi borcuna af yerine yapılandırma imkanı sunan devlet peşin ödeme yapan kişilere borç faizini sildiği için "af gibi yapılandırma" yorumları yapılmasına neden olmuştu.

Vergi borcu yapılandırma kapsamına giren emlak vergisi borcu yapılandırması için de yoğun başvuru yapılmıştı. Ancak başvuru işlemleri esnasında hatalı giriş ve işlem yaptığı için pek çok kişinin başvurusu kabul edilmemiş ve bu kişiler yapılandırma kapsamı dışında kalmıştı.

EMLAK VERGİSİ BORCU OLANLAR DİKKAT! BORÇ YAPILANDIRMASI İÇİN İKİNCİ ŞANS SUNULDU

Bugün yapılan son dakika açıklaması ile emlak vergisi borç yapılandırması için başvuru yapan ancak hatalı işlem nedeni ile sistem tarafından başvurusu kabul edilmeyen kişilere ikinci bir şans sunulduğu duyuruldu. Konu hakkında iç genelge imzalayan Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı Ayşe Dilbay 7256 sayılı yasadan yararlanmak için hatalı başvuru yapanlara ikinci bir şans tanınacağını duyurdu.

Vergi borcu olan kişilerin yapılandırma hakkından yararlanmak için belirlenen süre sonuna kadar başvuru yapmalarının şart olduğu belirtilen genelgede başvuru yapan ancak sistemde öngörülen şekilde işlemlerini yapmadıkları için kapsam dışında kalan kişiler için süre 1 Mart 2021 tarihine kadar uzatıldı.

Amme borçlusu sayılan mirasçılar, kefiller, şirket ortakları ve kanunu temsilciler gibi kişilerin şahsen vergi dairesine yazılı başvuru yapmaları gerekirken bu kişilerin internetten başvuru yapması gibi nedenlerle kapsam dışı kalanlar ilk taksit ödemesinin başlayacağı tarih olan 1 Mart 2021 tarihine kadar başvuru yapabilecekler. Bu haktan hiç başvuru yapmayanlar değil, hatalı başvuru yapması nedeni ile kapsam dışı kalan kişiler yararlanabilecekler.

SONRAKİ HABER