Emlak Vergisi Borcunu İnternetten Ödeyenler Dikkat! Bilgileriniz Çalınmış Olabilir

Özellikle de pandemi döneminde milyonlarca ev, arsa, dükkan gibi taşınmaz sahipleri emlak vergisi borçlarını belediyelerin internet siteleri üzerinden yapmayı tercih etmişti. Emlak vergisi borcunu internetten ödeyenlerin sayısında yaşanan artış dolandırıcıların da iştahını kabarttı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığından kritik uyarı geldi!

Emlak Haberleri 14.06.2021 - 07:58 14.06.2021 - 07:58 Serhat Karaman

Her sene düzenli olarak milyonlarca ev sahibi, işyeri ve arsa sahibi gibi taşınmazı olan kişiler tarafından düzenli olarak ödenen emlak vergisi borçları için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belediyelere kritik güvenlik açığı uyarısı yapıldı. Bazı belediyelere ait emlak vergisi sorgulama ekranı üzerinden vatandaşlara ait emlak vergisi borç bilgilerine ulaşılabildiği ortaya çıktı. 

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI'NDAN BELEDİYELERE EMLAK VERGİSİ UYARISI GELDİ! 

Yapılan denetimler sonucunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı belediyelerin internet siteleri üzerinden yapılabilen emlak vergisi borç sorgulama işlemlerinde güvenlik açığı olduğunu tespit etti. Bunun üzerine 81 il valiliğine gönderilen genelge ile “Bakanlığımıza intikal eden bilgi ve belgelerden, belediyelerin elektronik ortamda sunduğu hizmetlerinden bazıları için uygulanan hızlı sorgulama ya da borç ödeme uygulamalarında sadece tek bir bilgi girilerek kişilerin borç bilgisine ulaşılabildiği, bazı durumlarda ise kişiye ait isim ya da taşınmaza ilişkin bilgilere erişim mümkün olmasa da borca ilişkin bilgiye erişim sağlanabildiği tespit edilmiştir" ifadelerine yer verilerek bu güvenlik açığı için önlem alınması istendi. 

Kişisel verilerin korunmasını sağlamak adına başta emlak vergisi olmak üzere tüm sorgulama ekranlarında belediyelerden tek bir veri ile işlem yapılmasına izin verilmemesi, kimlik numarası yanı sıra yeni güvenlik önlemleri alınması istendi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından valiliklere gönderilen genelgede giriş işlemleri için kimilk numarasına ek olarak üyelik ve şifre, kısa mesaj onayı, iki kademeli kimlik doğrulama gibi yeni ek güvenlik önlemlerinin hayata geçirilmesi uyarısında bulunuldu. 

Alınan yeni önlemlerle kişinin emlak vergisi borcuna sadece kendisinin erişmesini sağlaması amaçlanırken bu bilgilere ulaşan kötü niyetli kişilerin de borç bilgilerini tahsil etmek söylemi ile yapabilecekleri dolandırıcılıkların da önüne geçmesi amaçlanılıyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@