Emlak Vergisi İlk Taksit Ödemesi Ne Zaman Yapılacak 2022? Geç Ödenirse Ne Olur?

Emlak Vergisi için ödeme süreci başlıyor. Emlak vergisi ilk taksit ödemesinin ne zaman yapılacağı belli oldu. İşte emlak vergisine ilişkin detaylar.

Emlak Haberleri 09.02.2022 - 09:30 09.02.2022 - 09:30 Büşra Uluşen

Gayrimenkul sahiplerinin ödemekle yükümlü olduğu Emlak Vergisi için merak sürüyor. İki taksit halinde ödenecek olan emlak vergisinin ilk taksitinin ne zaman ödeneceği merak konusu olurken konu hakkındaki tarih netleşti. 

EMLAK VERGİSİ NE KADAR 2022?

Emlak vergisi değeri, 4 yılda bir takdir komisyonu tarafından belirlenmektedir. Son olarak 2017 yılında toplanan komisyon, 2018 ve 2021 yılları arasında geçerli olacak arsa metrekare birim değerlerini açıklamıştı. Ancak 2022 yılına girmemizle birlikte bu süre tamamlandı. Geçtiğimiz yıl yeniden toplanan komisyon 2022-2025 yılları arasında geçerli olacak yeni değerleri belirledi. Ancak bazı yerlerde artışın yüzde 100'den fazla olduğu gözlemlendi. 

emlak vergisi ilk taksit

EMLAK VERGİSİ İLK TAKSİT ÖDEMELERİ NE ZAMAN 2022?

Ev, arsa, arazi ve işyeri gibi gayrimenkul sahibi olanların ödemekle yükümlü olduğu Emlak Vergisi için süreç başlıyor. Emlak vergisinin ilk taksiti 1 Mart - 31 Mayıs tarihleri arasında yatırılacak. İkinci taksitler ise 1 - 30 Kasım tarihleri arasında yapılacak. İsteyen vatandaşlar emlak vergisini peşin olarak da ödeyebilecekler. 

2021'de gayrimenkullerini elden çıkarmayanlar ile önceki yıl gayrimenkul satın alanlar 2022 yılında vergi ödeyecek.  Bu yıl gayrimenkulünü satanlar, bu yıla ait verginin tamamını ödemek zorunda olacak. 2022'de ev satın alanların vergi ödemeleri ise 2023 yılında başlayacak. 

EMLAK VERGİSİ ÖDEMELERİ NEREYE YAPILIR, GEÇ ÖDENİRSE NE OLUR?

Emlak vergisi taksitleri, gayrimenkulün bulunduğu belediyeye ve belediyelerin hesabının bulunduğu banka şubelerine yapılabiliyor. Emlak vergisi borcunu sorgulamak isteyen vatandaşlar bunu bağlı oldukları belediyelerden ya da e-Devlet sistemi üzerinden Gelir İdaresi Başkanlığı'nın (GİB) sunduğu İnternet Vergi Dairesi hizmeti üzerinden sorgulayabilecekler. 

Emlak vergisini ödemekle yükümlü olan herkes vergisini ödemek zorunda. Emlak vergisinin belirli süre içerisinde yatırılmaması durumunda yüzde 1.6 oranında faiz uygulanmaktadır. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@