Emlak Vergisi Ödemesi Nasıl ve Nereden Yapılır?

Emlak vergisi ödenmesi için birden fazla seçenek bulunuyor. Yıllık emlak vergisi ödeme işlemi iki taksit halinde yapılabilir. Bu haberimizde sizlere Emlak Vergisi Ödemelerinin nasıl ve nereden yapıldığını detaylı olarak anlatacağız.

Gündem 07.11.2019 - 12:34 15.07.2021 - 00:12 Serhat Karaman

Emlak vergisi ödenmesi için birden fazla seçenek bulunuyor. Yıllık emlak vergisi ödeme işlemi iki taksit halinde yapılabilir. Bu haberimizde sizlere Emlak Vergisi Ödemelerinin nasıl ve nereden yapıldığını detaylı olarak anlatacağız.

Emlak vergisi ödenmesi için birden fazla seçenek bulunuyor. Yıllık emlak vergisi ödeme işlemi iki taksit halinde yapılabilir. Birinci taksitin ödenmesi için devlet tarafından her yıl belirtilen tarih aralığı 01.Mart- 31.Mayıs arasındadır. İkinci taksitin ödenmesi için ise devletin belirlemiş olduğu tarih aralığı 01. Kasım- 30 Kasımdır. Bu tarihler geçtiği halde ödeme yapılmamış ise, ödenmesi gereken tutara her ay % 1.40 oranında gecikme zammı eklenir.Vergi mükellefi tercihine bağlı olarak hepsini tek seferde de ödeyebilir. İki taksitte ödeme yapılması vatandaşa kolaylık olsun diye yapılmış bir uygulamadır. Belediye’de Emlak Vergisi ÖdemeEmlak vergisi ödemesi mülkün kayıtlı olduğu belediyeye şahsen gidilerek yapılabilir. Emlak vergisi ödeme dönemlerinde genellikle ilgili belediyeler Cumartesi ve Pazar günleri de görev yapıyorlar.Bankalar Üzerinden Emlak Vergisi ÖdemeEmlak vergisi ilgili belediye ile anlaşması bulunan bütün bankalara yatırılabilir. Emlak vergisi ödemesi için vergi mükellefi bahse konu banka şubesine şahsen giderek ödeme yapabilir. Banka üzerinden emlak vergisi yatırmanın bir başka yolu da, ödeme yapılacak belediye ile anlaşması bulunan bankaların internet şubeleri üzerinden EFT veya havale ile emlak vergisi ödeme işleminin gerçekleştirilmesidir.E-Devlet Üzerinden Emlak Vergisi ÖdemeEmlak vergisi ödenmesi e-devlet sitesinden yapılabilir. E-devlet sitesine girmek isteyen kişi kendi TC Kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yapmalıdır. Bu amaçla kullanılabilecek adres linki https://www.turkiye.gov.tr/gib-vergi-borcu-sorgu ‘dur. Verilen link üzerinden giriş yapıldığında ekranda kimlik doğrulama yapılması istenir. Kimlik doğrulama aşamasında e-devlet şifresi ve TC Kimlik numarası ilgili kutulara yazılarak giriş yapılır. Bu link üzerinden giriş yapıldığı için, sistem direk olarak emlak vergisi borcunun sorgulanabilip, ödenebileceği sayfayı açar.Bu anlatılan yöntemle e-devlet üzerinden Gelir İdaresi Başkanlığı internet vergi dairesine geçilerek emlak vergisi ödenmiş olur.E-Devlet Şifresi AlmakE-devlet şifresi alınabilecek tek resmi yetkili kurum PTT şubeleridir. E-devlet şifresi almak isteyen kişinin izlemesi gereken basamaklar şunlardır:•    E-devlet şifresi alacak kişi, tercih ettiği herhangi bir PTT şubesine gider.

•    İlgili görevliye e-devlet şifresi alacağını bildirir.

•    PTT görevlisi başvuruda bulunan kişinin nüfus cüzdanını görmek ister. 

•    Nüfus cüzdanı incelendikten sonra PTT görevlisi e-devlet şifresi almak isteyen kişinin PTT’ye bildirmiş olduğu cep telefonu numarasına, numarayı teyit amaçlı SMS yollar.

•    Gelen SMS görevliye bildirildikten sonra, başvuru sahibi ilk kez e-devlet şifresi çıkartıyor ise 2 TL ödeme yapmalıdır. Eğer daha önce e-devlet şifresi alınarak kaybedildiği için tekrar başvuru yapılıyor ise, bu kez 4 TL ücret ödenmesi gerekir.

•    Ödeme yapılır yapılmaz, e-devlet şifresi anında başvuru sahibine kapalı bir zarf içinde teslim edilir.E-devlet şifresi kullanılarak kişinin devlet kurumlarında kayıtlı bütün belgelerine ulaşılabilir. Bu nedenle e-devlet şifresi kesinlikle 3.kişilerle paylaşılmamalıdır. Kullanıcıdan başka hiç kimsenin görmemesi için kapalı zarfta teslim edilir. PTT şubesinden alınan e-devlet şifresi ile e-devlet sitesine giriş yapılır yapılmaz sistem hemen verilen şifrenin değiştirilmesini ister. Böylece e-devlet şifresi hakkında bilgi sahibi, sadece şifreyi kullanan kişi olur. Bu konu güvenlik açısından çok önemli olduğu için göz ardı edilmemelidir.PTT Üzerinden Emlak Vergisi ÖdemeVergisi ödenecek emlak, vergi mükellefinin ikamet ettiği il sınırları dışında ise ödemeler PTT üzerinden posta havalesiyle de yapılabilir. Bu işlemi yapabilmek için vergi mükellefinin kendisine ait vergi numarasını bilmesi ve PTT’ye bildirmesi gerekir. Posta havalesi ile emlak vergisi yatırılacak belediyenin hesabına para yollanır.Yukarıda anlatılan yöntemler arasından mükellefin uygun bulduğu herhangi bir kanal kullanılarak, emlak vergisi ödeme işlemi ödeme zamanı geçirilmeden yapılmalıdır.Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@